Tegoroczna impreza zgromadziła ponad 100 wystawców. Wśród nich znaleźli się producenci zdrowej żywności, artyści ludowi, rzemieślnicy. Ze sceny czas umilali artyści z zespołów wokalnych i tanecznych z Augustowa, Sztabina, Goniądza, Knyszyna, Moniek i Puńska.
W tym roku Biebrzańskie Targi były współfinansowane z projektu Interreg Lietuva-Polska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”. Z tej okazji Biebrzański Park Narodowy gościł pracowników Dzukijskiego Parku Narodowego. Lina Černiauskienė i Mindaugas Lapelė zaprezentowały uczestnikom targów przysmaki kuchni litewskiej oraz piękno Dzukijskiego Parku.
Wśród wystawców prezentujących rękodzieło i kuchnię litewską znaleźli się przedstawiciele mniejszości litewskiej z gminy Puńsk (płn.-wch. Polska). Główną atrakcją stoiska gminy był pokaz pieczenia sękacza w wykonaniu Biruty Zimnickiej. Ze sceny, swoim śpiewem i muzyką czas umilały puńskie zespoły ludowe Alna i Gimtime.
Jak co roku, odbył się happening „Wiosna nad Biebrzą”. Piknik edukacyjny odwiedziło setki uczestników, na których czekały nagrody. Odwiedzający stoiska BbPN mieli okazję wziąć udział w warsztatach, grach i zabawach edukacyjnych, w tym nawiązujących do „Roku Górnej Biebrzy” w Biebrzańskim Parku Narodowym. Warsztaty plastyczne poprowadził wybitny plastyk i edukatorem Dawid Kilon. Joanna Browarska zaprezentowała warsztaty wyrobu mydeł naturalnych. Natomiast warsztaty garncarskie nawiązujące do kultury jaćwieskiej poprowadziła Ewa Janecka z „Przystanku Lipińskie”. Swoją niezwykłą twórczość zaprezentował również lutnik, poeta i myśliciel Tadeusz Grabowski z Wizny.
W ramach Dnia Otwartego tradycyjnie Biebrzański Park Narodowy udostępnił turystom ścieżki Terenowego Ośrodka Edukacyjnego „Kładka” i „Las”, bez konieczności wykupienia biletów wstępu.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom targów za liczne przybycie. Dziękujemy wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w Mońkach za pomoc w obsłudze stoisk edukacyjnych BbPN.
Tekst: Beata Głębocka
Zdjęcia: Beata Głębocka i Bogdan Browarski, BbPN
Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej przyciągają oryginalną sztuką ludową i zdrową żywnością. Na tegoroczną imprezę Park zaprasza dodatkowo aby poznać bliżej kulturę, tradycję i kuchnię litewską.
Targi odbędą się w niedzielę, 30 kwietnia br., na placu przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy 8, w godzinach 9.00-15.00.
Biebrzański Park Narodowy zaprosił ponad 90 wystawców. Targi są więc szansą na wyjątkowe zakupy, ale też na rozmowy i poznanie producentów zdrowej żywności: serów, wędlin, pieczywa oraz artystów ludowych z rękodziełem: rzeźbą, malarstwem, plecionkarstwem, haftem, pisankami, galanterią drewnianą, biżuterią.
W tym roku Biebrzańskie Targi są współfinasowane z projektu Interreg Lietuva-Polska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”. Partnerami projektu są: Dzukijski Park Narodowy, Litewskie Stowarzyszenie Ornitologiczne. Wykorzystując potencjał obu regionów beneficjenci chcą chronić regionalne dziedzictwo przyrodnicze, rozwijać turystykę zrównoważoną i ornitologiczną, zwiększać atrakcyjność obu regionów dla ekoturystyki. Stąd w tym dniu BbPN proponuje gościom odwiedzającym Targi pokaz dorobku kulturowego i kulinarnego gminy Puńsk. Zamieszkała teren gminy mniejszość litewska przez cały okres zachowała swoją tożsamość litewską, co miało wielki wpływ na zachowanie niezwykłej kultury, kuchni i tradycji.
Jak co roku, Park zaprasza na happening „Wiosna nad Biebrzą”. Odbędą się zajęcia plastyczne o tematyce ptasiej, warsztaty garncarskie, gry plenerowe, pokaz lutnictwa. Uczestnicy happeningu otrzymają upominki. Ze sceny czas umilać będą artyści z zespołów wokalnych i tanecznych z Augustowa, Sztabina, Goniądza, Knyszyna, Moniek i Puńska.
Pasjonatów przyrody biebrzańskiej, miłośników regionalnych wyrobów oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w imprezie.
Informujemy, że w niedzielę 30 kwietnia Park w ramach Dnia Otwartego zaprasza na ścieżki Terenowego Ośrodka Edukacyjnego „Kładka” i „Las” w okolicy Osowca-Twierdzy, bez konieczności wykupienia biletów wstępu.
Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”
w tym roku temat przewodni - smaki pogranicza z Polski i Litwy
Szanowni Państwo!
Tegoroczne Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” odbędą się w dniu 30 kwietnia (niedziela) przed budynkiem Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w miejscowości Osowiec-Twierdza 8.
Zapraszam artystów, twórców oraz wystawców tradycyjnych wyrobów regionalnych do zgłaszania udziału w XXIII edycji Targów Twórczości i Sztuki Ludowej.
Proszę o zapoznanie się z Regulaminem Targów oraz o wypełnienie formularza uczestnictwa. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 21 kwietnia br. Należy je przesłać listownie na adres: Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, na adres e-mail: Jerzy.Bachlinski@biebrza.org.pl, lub faksem na numer 85 738 30 21.
Telefon kontaktowy: 85 738 30 35
Pasjonatów przyrody biebrzańskiej, miłośników regionalnych wyrobów oraz wszystkich zainteresowanych zapraszam do uczestnictwa w imprezie.
Zapraszam!
Andrzej Grygoruk
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl