Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

7 - 8 grudnia br. zapraszamy na 71. Wszechnicę Biebrzańską

Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w 71. Wszechnicy Biebrzańskiej pt. „Zabójcze drogi", która odbędzie się w dniach 7- 8 grudnia br.
Podczas pierwszego dnia Wszechnicy uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących badań nad śmiertelnością zwierząt na drogach oraz śmiertelnością ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami. Ciekawymi punktami spotkania będą również: spotkanie z fotografem przyrody Przemysławem Kumorkiem, wernisaż wystawy prac malarskich autorstwa Grzegorza Kozika, prezentacja diaporam i spotkanie z fotografem przyrody Jakubem Spodymkiem, wystawa ptasich piór autorstwa Sławomira Niedźwieckiego i Agnieszki Aleksiejczuk.
Drugi dzień Wszechnicy to tradycyjnie dzień terenowy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w wycieczce terenowej z przewodnikiem ornitologiem, której celem będą okolice miejscowości Gugny gm. Trzcianne. Ciekawymi punktami wycieczki będą również: zwiedzanie Muzeum Biebrzańskiego w Trzciannem pod przewodnictwem Krzysztofa Kawenczyńskiego, prezentacja badań naukowych prowadzonych przez Instytutu Biologii Uniwersytetu Białostockiego i goszczenie w uniwersyteckiej Stacji Terenowej w Gugnach.
Kontakt: Beata Głębocka, Dział Edukacji BbPN, e–mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl, tel. (085) 738 30 09
Wstęp wolny.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

 • autor: Beata Głębocka
 • -

Wernisaż wystawy prac malarskich „Pióra malowane” autorstwa Grzegorza Kozika

Biebrzański Park Narodowy zaprasza 7 grudnia 2019 r. podczas 71. Wszechnicy Biebrzańskiej na wernisaż wystawy prac malarskich autorstwa Grzegorza Kozika pt. „Pióra malowane”.

Grzegorz Kozik maluje obrazy w technice olejnej i akwareli, najczęstszym tematem jego prac są ptaki. Nie stroni też od architektury i pejzażu. Prace, których tematem są ptaki, wynikają z drugiej pasji, którą jest fotografia przyrodnicza. Wielogodzinne wyjścia w teren, obserwacje ptaków i ssaków w ich naturalnym środowisku, dają mu mocną inspirację do tworzenia tego typu obrazów.

 • autor: Beata Głębocka
 • -

„Obrazki natury” - spotkanie z fotografem przyrody Przemysławem Kumorkiem

Biebrzański Park Narodowy zaprasza 7 grudnia 2019 r. podczas 71. Wszechnicy Biebrzańskiej na – spotkanie z fotografem przyrody Przemysławem Kumorkiem pt. „Obrazki natury”.
Przemysław Kumorek – miłośnik przyrody od zawsze. Z aparatem w ręku spędza każdą wolną chwilę, fotografując głównie ptaki i ssaki. Choć natchnienia poszukuje w różnych częściach kraju, to rzeki, lasy, łąki, stawy i góry Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego oferują wszystko, czego pragnie. Jak mówi – nie czuje się artystą ani nawet fotografem, ale trudno nie zauważyć jego specyficznego podejścia do tego tematu. Liczą się dla niego detale, zdjęcia, które zawierają dużo informacji, takie niemal podręcznikowe. Ceni u siebie cierpliwość, która pozwala mu na bliski kontakt z obiektami swoich poszukiwań. Zdarza się często, że zamiast fotografować przygląda się zwierzętom z bliska.

 • autor: Beata Głębocka
 • -

"Przyroda jaką widzę" - prezentacja diaporam oraz spotkanie z fotografem przyrody

Biebrzański Park Narodowy zaprasza 7 grudnia 2019 r. podczas 71. Wszechnicy Biebrzańskiej na prezentację diaporam oraz spotkanie z fotografem przyrody Jakubem Spodymkiem pt. „Przyroda jaką widzę”.
Jakub Spodymek – od blisko dziesięciu lat z wielką pasją fotografuje przyrodę śląska oraz Doliny Górnej Wisły. Jego ulubionymi tematami fotograficznymi są ptaki związane ze środowiskiem wodnym. W roku 2018 zainteresował się nocną fotografią zwierząt, która niezwykle go zafascynowała i której poświęca aktualnie najwięcej czasu.
Jest członkiem śląskiego okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Strona Internetowa Jakuba Spodymka: http://www.jakubspodymek.pl/

 • autor: Beata Głębocka
 • -

Wystawa ptasich piór

Biebrzański Park Narodowy zaprasza 7 grudnia 2019 r. podczas 71. Wszechnicy Biebrzańskiej na wystawę ptasich piór autorstwa Sławomira Niedźwieckiego i Agnieszki Aleksiejczuk.
Miejsce: Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.
Więcej informacji o 71. Wszechnicy Biebrzańskiej znajduje się na stronie internetowej Parku: www.biebrza.org.pl
Link: https://www.biebrza.org.pl/1012,news-bg?tresc=7917
Kontakt: Beata Głębocka, Dział Edukacji BbPN, e–mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl, tel. (085) 738 30 09

 • autor: Beata Głębocka
 • batalion (Philomachus pugnax)
  batalion (Philomachus pugnax)
 • lelek (Caprimulgus europaeus)
  lelek (Caprimulgus europaeus)
 • jer (Fringilla montifringilla)
  jer (Fringilla montifringilla)
 • zimorodek (Alcedo atthis)
  zimorodek (Alcedo atthis)
 • dziwonia syberyjska (Carpodacus roseus)
  dziwonia syberyjska (Carpodacus roseus)
 • autor: Sławomir Niedźwiecki, Agnieszka Aleksiejczuk

Relacja z 71. Wszechnicy Biebrzańskiej

Kolejna, 71. już Wszechnica Biebrzańska przebiegła pod znakiem śmiertelnych zagrożeń jakie człowiek stwarza zwierzętom w wyniku swojej działalności (kolizje z pojazdami, szklanymi powierzchniami i liniami wysokiego napięcia).
W pierwszej kolejności wyniki swoich badań przedstawiła Beata Głębocka (BbPN), która monitorowała śmiertelność zwierząt kręgowych na Carskiej Drodze. Na ich podstawie można szacować, że ginie tu rocznie ok. 2 tys. zwierząt z tego nieco mniej niż połowę stanowią zaskrońce zwyczajne. Najwięcej płazów ginie pod kołami pojazdów wiosną (kwiecień) najwięcej gadów (głównie zaskrońców zwyczajnych) we wrześniu. 
Kolejny prelegent Sławomir Niedźwiecki przedstawił wyniki zespołu realizującego monitoring „Śmiertelność ptaków na napowietrznych liniach elektroenergetycznych i ekranach akustycznych w woj. podlaskim”. Na całym świecie ginie w ten sposób wiele miliardów ptaków. Wyniki realizowanego monitoringu na terenie woj. podlaskiego potwierdziły fakt, że i u nas są to istotne elementy wpływające na redukcję awifauny krajowej. 
Ewa Zyśk-Gorczyńska, prezes Fundacji Szklane Pułapki, opowiadała o badaniach dotyczących kolizji ptaków z szybami wiat przystankowych. Obecnie te niewielkie elementy szklanej infrastruktury zdominowały przestrzeń publiczną i powstają niejednokrotnie w miejscach atrakcyjnych dla ptaków. Liczba kolizji ptaków z szybami przystanków jest skorelowana zarówno z wielkością wiaty jak i stopniem urbanizacji terenu. Ważnym odkryciem było również stwierdzenie, że szyby przystanków pokryte graffiti i brudem stają się dla ptaków lepiej widoczne przez co bezpieczniejsze.
 „Taśma śmierci” - to tytuł prezentacji Agnieszki Aleksiejczuk podczas, której przedstawiła wyniki rocznego monitoringu śmiertelności zwierząt ginących na drodze pomiędzy Białowieżą a Hajnówka. Wśród odnotowanych ofiar znaczny udział stanowiły ptaki, w tym gatunki z I Załącznika Dyrektywy Ptasiej: dzięcioł średni, muchołówka mała, muchołówka białoszyja i lelek. Z ssaków stwierdzono między innymi popielicę – gatunek, który znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz objęty jest konwencją berneńską.
Ciekawym punktem Wszechnicy był wernisaż prac malarskich autorstwa Grzegorza Kozika pt. „Pióra malowane”. Artysta malarz tworzy obrazy w technice olejnej i akwareli. Najczęstszym tematem jego prac są ptaki, co wynika z drugiej pasji artysty, którą jest fotografia przyrodnicza. 
Natomiast Agnieszka Aleksiejczuk i Sławomir Niedźwiecki zaprezentowali uczestnikom Wszechnicy autorską wystawę ptasich piór.
Uczestnicy sobotniego wydarzenia mieli również okazję spotkać się z fotografami, którzy opowiedzieli o swojej pasji. Przemysław Kumorek z aparatem w ręku spędza każdą wolną chwilę, fotografując głównie ptaki i ssaki. Choć natchnienia poszukuje w różnych częściach kraju, to rzeki, lasy, łąki, stawy i góry Beskidu Małego i na Pogórza Śląskiego oferują wszystko, czego poszukuje.
Jakub Spodymek od blisko dziesięciu lat z wielką pasją fotografuje przyrodę Śląska oraz Doliny Górnej Wisły. Jego ulubionymi tematami fotograficznymi są ptaki związane ze środowiskiem wodnym.  W roku 2018 zainteresował się nocną fotografią zwierząt, która niezwykle go zafascynowała i której poświęca aktualnie najwięcej czasu.
W czasie Wszechnicy grupa młodych wolontariuszy Junior Rangers rozprowadzała sianko z biebrzańskich łąk, na wigilijny stół. Samodzielnie upieczone pierniczki były wyrazem ich wdzięczności za wsparcie przez uczestników Wszechnicy projektu Szkolne Safari. http://dzikaodyseja.pl/index.php/przewodnik_po_projekcie/
Drugi dzień Wszechnicy rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Biebrzańskiego w Trzciannem pod przewodnictwem właściciela - Krzysztofa Kawenczyńskiego. Muzeum zachwyca bogactwem i ilością eksponatów związanych z Biebrzą. Właściciel muzeum zgromadził tam rzeźby i obrazy artystów biebrzańskich, książki, dawny sprzęt, maszyny i narzędzia związane z tkactwem, garncarstwem, plecionkarstwem, rolnictwem i rybołówstwem.
W dalszej kolejności uczestnicy spotkania udali się na ścieżkę edukacyjną BbPN „Barwik” pod przewodnictwem ornitologa Romualda Mikuska (PN Gór Stołowych). Udało się zobaczyć tam tropy wilka i polujące myszołowy włochate.
Uczestnicy niedzielnego spotkania mieli również przyjemność gościć w Stacji Terenowej w Gugnach Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tam prof. Jan R. E. Taylor wygłosił prelekcję prezentującą niezwykle ciekawe badania naukowe prowadzone przez Instytutu Biologii w dolinie Biebrzy, natomiast  dr Adam Hermaniuk zaprezentował wyniki monitoringu dotyczące śmiertelności zwierząt kręgowych na  27 km odcinku Carskiej Drodze, które prowadzone są od 2010 r.
Dziękujemy uczestnikom za przybycie, a szczególnie prelegentom za prezentacje badań i głębokich przemyśleń. Dziękujemy Krzysztofowi Kawenczyńskiemu oraz Uniwersytetowi w Białymstoku za możliwość goszczenia i niezwykle miłe przyjęcie.

Relacja telewizyjna w Obiektyw TVP 3 Białystok dostępna pod linkiem: https://bialystok.tvp.pl/45664649/07122019-godz-1830

 

 

 • autor: Beata Głębocka
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: zdjęć: Romuald Mikusek, Jerzy Wróblewski, Hanna Chromińska, Jacek Jastalski

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.