Biebrzański Park Narodowy oraz Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku serdecznie zapraszają do udziału w drugiej w tym sezonie Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia br. Tematem spotkania będzie dziedzictwo historyczno - kulturowe doliny Bierzy.
Podczas pierwszego dnia Wszechnicy uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać znakomitych archeologów i etnografów. Tematyka wykładów będzie dotyczyła m.in.: archeologii I wojny światowej wokół Twierdzy Osowiec, zapomnianych żołnierzy z czasów I wojny światowej, starożytnych fortec na bagnach, biebrzańskich dworów i dworków oraz ginących elementów tradycyjnej biebrzańskiej architektury i krajobrazu.
Ciekawym punktem spotkania będzie również emisja filmu pt. „Pejzaż pełen smutku” autorstwa nieżyjącej Joanny Wierzbickiej – reżyserki wielu filmów dokumentalnych o tematyce przyrodniczej i turystyczno-krajoznawczej, organizatorki Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów.
Drugi dzień Wszechnicy to tradycyjnie dzień terenowy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w wycieczce terenowej śladami fortyfikacji polowych, położonych na południe od Twierdzy Osowiec.
67. Wszechnica Biebrzańska organizowana jest we współpracy z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.
Kontakt: Beata Głębocka, Dział Edukacji BbPN, e–mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl, tel. (085) 738 30 09.
W dniach 8-9 grudnia br. odbyła się kolejna Wszechnica Biebrzańska pt. „Dziedzictwo historyczno-kulturowe doliny Biebrzy”.
Pierwszy dzień Wszechnicy to tradycyjnie część wykładowa. Spotkanie zgromadziło ponad 90 uczestników. Wykładowcy poruszali bardzo ciekawe tematy dotyczące dziedzictwa archeologicznego i kulturowego doliny Biebrzy.
Dr Maciej Karczewski z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku wygłosili referat dotyczący potrzeby ochrony reliktów fortyfikacji polowych i ich zaplecza logistycznego oraz cmentarzy wojennych na przedpolu Twierdzy Osowiec jako zbytków archeologicznych. Krajobraz przedpola Twierdzy Osowiec wciąż nosi na sobie blizny po walkach stoczonych tu przez wojska rosyjskie i niemieckie w okresie I wojny światowej. Pozostały ślady umocnień polowych, kilometry okopów, pozostałości ziemianek, leje po wybuchach.
Dr Małgorzata Karczewska z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku wygłosiła referat o zapomnianych żołnierzach z czasów I wojny światowej nawiązując do cmentarzy w krajobrazie nadbiebrzańskim. Cmentarze, mogiły wojenne i pomniki upamiętniają uczestników tamtych wydarzeń. Na cmentarzach i w mogiłach, spoczywają tysiące żołnierzy, którzy brali udział walkach. Cmentarze wniesione przez stronę zwycięską, jeszcze w czasie oblężenia twierdzy i w ciągu następnych lat Wielkiej Wojny, miały zachować wieczną pamięć o żołnierzach armii niemieckiej i rosyjskiej walczących za swoje ojczyzny. Głównym zagrożeniem dla cmentarzy z czasów I wojny światowej jest zapomnienie i zacieranie w krajobrazie, wynikające z nieznajomości przeszłości i kierowania się uprzedzeniami.
Kolejny wykład wygłosił Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na temat wyjątkowego archeologicznego odkrycia z epoki późnego kamienia. Na łąkach w okolicy Suchowoli odnaleziono ślady osady, wokół której widoczne są wyraźne dwie linie fos i wałów. Wszystko to zostało zbudowane na planie okręgu o średnicy 80 metrów. Na terenie wykopalisk znaleziono też zabytki ruchome: kilkadziesiąt fragmentów naczyń oraz kilkadziesiąt wyrobów krzemiennych. A także ślady plecionki, która umacniała fragmenty fos.
Sobotnie spotkanie zakończył wykład dr Grzegorza Ryżewskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku na temat zabytków architektonicznych, archeologicznych i kulturowych. Dolina Biebrzy charakteryzowała się swoistą mozaiką kultur, narodowości i religii. Mieszkańcy tego regionu – katolicy, prawosławni, żydzi, pozostawili po sobie bogatą spuściznę historyczno-kulturową.
Drugiego dnia odbyła się wycieczka wzdłuż Carskiej Drogi. Przewodnikami wyprawy byli dr Małgorzata Karczewska i dr Maciej Karczewski. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć wciąż widoczne ślady stacjonujących niegdyś wojsk i stoczonych walk na przedpolu Twierdzy Osowiec z początku XX wieku. Miejscami przystankowymi wycieczki były: Reduta Łomżyńska, obozy Armii Czerwonej z czasów II wojny światowej, linie umocnień, magazyny, schrony, pozostałości kwater i ziemianek żołnierskich.
Ostatnim punktem niedzielnego spotkania było wspólne ognisko na polu namiotowym Bóbr.
67. Wszechnica Biebrzańska została zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl