W Biebrzańskim Parku Narodowym ekosystemy leśne zajmują łącznie 15 444 ha co stanowi 26% jego powierzchni. Największe z nich występują w basenie środkowym i południowym. Dużym zwartym terenem leśnym w basenie północnym BPN jest Uroczysko Trzyrzeczki. Zajmuje ono powierzchnię 500 ha. Na szczególną uwagę zasługują tu naturalnego pochodzenia zbiorowiska leśne - grądy. Zajmują one żyzne siedliska. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są tutaj dąb i świerk, a domieszkę tworzą sosna, olcha, grab i osika. Ich wiek waha się pomiędzy 60 a 120 lat. Na Trzyrzeczkach rosną też wiekowe dęby czy jesiony, mające po 200 i więcej lat. Innymi ciekawymi zbiorowiskami roślinnymi, które można spotkać w Obwodzie Ochronnym Trzyrzeczki są: brzeziny moczarowe, utworzone głównie z brzozy omszonej, olsy, gdzie dominuje olcha oraz bory bagienne, w których drzewostan stanowią rachityczne sosny.
Infrastruktura terenowa Ośrodka Trzyrzeczki
Terenowy Ośrodek Edykacyjny "Trzyrzeczki" tworzą: ścieżka przyrodnicza "Las" . Przez Trzyrzeczki przebiega również pieszy szlak turystyczny z Wizny do Lipska, oznaczony znakami niebieskimi.
Korzystając z uprzejmości leśniczego - Pana Jana Bojszy - można odwiedzić zagrody przy leśniczówce, w których przebywają jelenie i dziki. Pan leśniczy jest też miłośnikiem i hodowcą koni rasy sokólskiej. Trzymane są one w stajni i na wybiegach przy leśniczówce. Warto zwrócić uwagę na kunsztowne wykończenia budynków i elementów zagrody wykonane z kamienia i drewna, w tym pokrycia dachowe z wióra, które to wszystkie własnoręcznie wykonał Pan Bojsza.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl