Na początku słów kilka gwoli wyjaśnienia. Tytułowa drabina przyśniła się Jakubowi (patrz reprodukcja). Chodzi tu nie o świętego Jakuba (apostoła), ale o Jakuba zwanego też Izraelem czyli „walczącego z Bogiem” - biblijnego patriarchy, którego losy opisano w Księdze Rodzaju. Drabina była raczej normalna chociaż dość wysoka … Według Biblii drabina, którą Jakub widział we śnie sięgała nieba. Po niej schodzili w dół i wchodzili w górę aniołowie. Na szczycie drabiny Jakub ujrzał Boga Jahwe.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) jest reliktem glacjalnym. Jest byliną kłączową, o wzniesionej, wysokiej do ponad jednego metra łodydze. Liście nieparzystopierzaste, skrętoległe, z licznymi eliptycznymi, zaostrzonymi listkami.
W Polsce występuje głównie w północno - wschodniej części kraju. Zajmuje siedliska wilgotne - podmokłe łąki, torfowiska niskie, podmokłe lasy i zarośla. Preferuje miejsca nasłonecznione.
Nad Biebrzą jest rośliną pospolitą. Spotkamy ją na obrzeżach grądzików, torfowych łąkach - w miejscach po starych stogach, na wilgotnych, nasłonecznionych polanach.
Wielosił błękitny jest pod ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin zaliczany jest do grupy gatunków narażonych na wyginięcie. Głównym zagrożeniem jest ubywanie siedlisk gatunku, spowodowane osuszaniem podmokłych terenów i ich zarastaniem.
Wielosił błękitny działa wykrztuśnie, uspokajająco, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a jednocześnie ułatwia jej krzepnięcie i przyśpiesza gojenie się ran. Zapobiega też atakom padaczki, pozwala uniknąć zarówno apatii i astenii, jak i nadmiernego pobudzenia, drgawek czy wrzodów. Stąd nazwa „wielosił” …
A co to wszystko, czyli ta historia z drabiną ma wspólnego z piękną rośliną o nazwie wielosił błękitny? Tyle tylko, że jej angielska nazwa to … Jacob's Ladder, czyli Jakubowa drabina. Drabinę przypominają jej złożone liście.
Współczesne senniki twierdzą, że wizje drabin pojawiają się u osób przeżywających duże problemy związane z życiem osobistym!
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) jest reliktem glacjalnym fot: c. werpachowski
liść wielosiła błękitnego (Polemonium caeruleum) fot: c. werpachowski
I co tu jest piękniejsze: błękitny wielosił (Polemonium caeruleum), czy też biało przeźroczysty niepylak mnemozyna (Parnassius mnemosyne). Ale czy samica motyla może być aniołem??? fot: c. werpachowski
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) fot: c. werpachowski
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) jest często odwiedzany przez pszczoły fot: c. werpachowski
bardzo rzadko obserwowane zjawisko staśmienia, czyli fascjacja pędu wielosiła błękitnego (Polemonium caeruleum) fot: c. werpachowski
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) fot: c. werpachowski
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) oraz kosaciec syberyjski (Irys sybirica) to biebrzańscy sąsiedzi fot: c. werpachowski