Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Złe i dobre strony przymrozków spóźnionych!

W naszym regionie przymrozki spóźnione występują w okresie wiosenno-letnim. Nazwa ich mówi, że przychodzą późno, a często zbyt późno powodując szkody w budzącej się do życia przyrodzie. W tym roku zdarzyły się nawet na początku czerwca.
W czasie ich występowania najbardziej cierpią rośliny i drzewa, które w tym czasie wchodzą w fazę kwitnienia i zawiązywania owoców. Skutkiem tego będzie brak owocowania w danym roku. W tym roku przymrozki spóźnione wystąpiły dość intensywnie i spowodowały sporo szkód. W Obwodzie Ochronnym Trzyrzeczki w drzewostanach z dużym udziałem dębu szkody były wyraźne na młodym rozwijającym się listowiu. Młode przymrożone listki sczerniały, pokruszyły się i opadły, a wraz z nimi zginęły będące w I-szej fazie rozwojowej gąsienice żerujących szkodliwych owadów, które od lat nękały nasze dęby. Osłabiały ich rozwój, a nawet powodowały zamarcie drzew. I to jest właśnie dobra strona przymrozków spóźnionych.
Przemrożony  aparat asymilacyjny na dębach odbudował się w postaci nowych liści. Gąsienice owadów żerujących na dębach jak: zwójki zieloneczki, zwójki dębówki oraz pędziki przedzimki zginęły w 90%. Obecnie mamy zdrowe nie pokancerowane liście na dębach i innych gatunkach liściastych. Szkodliwe owady żerujące na drzewach odbudują swój stan za 2-3 lata. Przez ten czas wzmocnią się nasze dęby i pozostałe gatunki liściaste. Cykle będą się powtarzały o ile w naszym klimacie będą występowały przymrozki spóźnione.

 

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.