Trwa sezon, ale nie tylko wakacyjny - jest to również czas, gdy do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach trafia najwięcej pacjentów. Najczęściej są to zwierzęta z terenu Parku i jego otuliny, który jest domem dla 295 ptaków w tym 187 lęgowych, oraz 55 gatunków ssaków. Oznacza to, że przyjmujemy między innymi łosie, jelenie, sarny, jeże, lisy, aż po ogrom gatunków ptaków - drobne sikorki, wróble, jerzyki, dudki, ogromne bieliki i inne ptaki drapieżne, aż po najczęstszych pacjentów ORZ - bociany białe. Co ważne, każdy gatunek potrzebuje specyficznych warunków przetrzymywania, dobranego pożywienia oraz spokoju, szczególnie w czasie rekonwalescencji. Rzadko się bowiem zdarza, że do ośrodka trafia zupełnie zdrowe zwierzę.
Najczęściej są to zwierzęta po urazach - duże po wypadkach samochodowych, ptaki po złamaniach skrzydeł, zderzeniach z liniami energetycznymi. Wymagają one leczenia oraz wiele spokoju - ogromny stres, którym reagują na człowieka nie sprzyja niestety rekonwalescencji.
Pacjentami są również młode, których staramy się nie przyzwyczajać do ludzi, aby gdy osiągną właściwy wiek mogły zostać wypuszczone do środowiska naturalnego. O ile odchowany wróbelek siadający na głowie człowieka wydaje się być uroczy, o tyle wyrośnięty puszczyk lub myszołów, kojarzący sylwetkę człowieka z karmieniem, może przerazić lub skrzywdzić kogoś, na kogo będzie chciał przysiąść. Odchowane „na butelce” łosie, pozbawione naturalnego strachu przed człowiekiem, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w okresie godowym, mogą zacząć traktować człowieka jak rywala, a nawet próbować go atakować.
Trzecią grupą zwierząt przyjmowanych do ORZ są młode, które próbowała odchować osoba prywatna. Niestety w takich przypadkach spotykamy się często z poważnymi niedoborami, nieprawidłowym wzrostem - z powodu nieznajomości specyfiki gatunku. Nie zawsze udaje się przywrócić takie zwierzę do pełniej sprawności - co dla dzikiego zwierzęcia oznacza brak możliwości życia w naturalnym środowisku. Dlatego próby samodzielnego odchowywania prosimy traktować jako ostateczność w przypadku braku możliwości dostarczenia zwierzaka do profesjonalnego ośrodka rehabilitacji zwierząt. Listę ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt można znaleźć na stronie GDOŚ. https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce Do każdego z nich można również zadzwonić, aby otrzymać fachową poradę.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl