Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Podsumowanie sezonu wędkarskiego 2015

Rejestry połowów wędkarskich dołączane do rocznych licencji wędkarskich, są cennym źródłem wiedzy o stanie ichtiofauny zasiedlającej wody Parku. Wędkarze którzy zwracają prawidłowo wypełnione rejestry połowów, przyczyniają się do wzbogacenia naszej wiedzy o różnorodności gatunkowej ryb, produktywności tutejszych wód czy o szeroko pojętej presji wędkarskiej.

Do chwili obecnej, do Parku zwrócono 779 poprawnie wypełnionych rejestrów połowów za poprzedni sezon. Wszystkie zostały wpisane do bazy danych, po czym dokonano ich opracowana. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane jakie pozyskaliśmy z rejestrów.

Wędkarze którzy zwrócili rejestry, zabrali z łowiska 27834 szt. ryb o łącznej masie 8773 kg. Po ekstrapolacji tych danych na wszystkich wędkarzy posiadających jakąkolwiek licencję szacujemy, że mogli oni pozyskać z wód BbPN nieco ponad 53 tys. ryb o łącznej masie ponad 16,5 tony. Po przeliczeniu na powierzchnię wód udostępnionych do wędkowania, daje to 147 szt. ryb/ha oraz 48,5 kg ryb/ha. Z kolei wielkość dziennego pozyskania, kształtowała się na poziomie 3 sztuk ryb o masie 0,96 kg/dzień wędkowania.

Na wykresie 1 przedstawiono procentowy udział poszczególnych gatunków ryb pozyskanych przez wędkarzy w ubiegłym sezonie. Najczęściej zabierane z łowiska były: płoć, okoń i szczupak, których łączny udział stanowił prawie 85%. Pozostałe gatunki zabierane są już znacznie rzadziej. Na wykresie 2 przedstawiono średnie wartości masy pojedynczych ryb danego gatunku, zabieranych przez wędkarzy z łowiska. Przeciętna płoć zabierana z łowiska ważyła 0,12 kg, okoń 0,19 kg a szczupak 1,44 kg.

Mając tak duży zbiór danych, można dowiedzieć się np. w jakich okolicach i w których miesiącach roku wędkarze najczęściej spędzają czas nad wodą. Najbardziej obleganym ciekiem jest Biebrza, na 3 odcinkach położonych w okolicach Osowca, Dolistowa i Szostak. Z kolei najbardziej obleganą porą roku jest przełom wiosny i lata, ze szczytem przypadającym na maj.

Z ciekawostek jakie udało się znaleźć w rejestrach, na szczególną uwagę zasługuje stwierdzenie bardzo rzadkiej w naszych wodach ryby - świnki pospolitej (Chondrostoma nasus). Ten typowy dla rzek podgórskich gatunek, nie był oficjalnie notowany w Biebrzy od lat 70 ubiegłego wieku! Jest to dla nas bardzo cenna informacja, dlatego zachęcamy wędkarzy, aby chętnie dzielili się z nami informacjami o stwierdzonych rzadkich gatunkach ryb. Warto wspomnieć również o rekordowym szczupaku o wadze ponad 13 kg, którego złowiono w omawianym sezonie w Biebrzy w okolicach Osowca.

Za sprawą nowej rubryki w rejestrze połowów, posiadamy informacje o ilości ryb które zostają wypuszczone z powrotem do wody. W omawianym tu sezonie, statystyczny wędkarz wypuścił ok. 20 ryb, spośród 56 złowionych łącznie w ciągu całego sezonu. Dziękujemy zatem wędkarzom, że chętnie decydują się na ten gest, który jest ważny nie tylko dla samej ochrony ichtiofauny, ale docenią to także przyszłe pokolenia wędkarzy.

  • autor: K. Bach, opublikowała: K. Tarka, data: 2016-11-02

Wykresy

  • Wykres 1. Procentowy udział liczebności poszczególnych gatunków ryb zabieranych z łowiska przez wędkarzy w 2015 r.
    Wykres 1. Procentowy udział liczebności poszczególnych gatunków ryb zabieranych z łowiska przez wędkarzy w 2015 r.
  • Wykres 2. Średnia masa pojedynczych okazów poszczególnych gatunków ryb zabieranych z łowiska w sezonie 2015.
    Wykres 2. Średnia masa pojedynczych okazów poszczególnych gatunków ryb zabieranych z łowiska w sezonie 2015.
  • autor: K. Bach, data: 2016-11-02

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.