Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w 64. Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbędzie się w dniach 3-4 marca br. Tematem przewodnim spotkania będzie: „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej”.
To niebywała okazja na wysłuchanie wykładów znanych i znakomitych prelegentów.
Szczegóły na plakacie poniżej.
Zapraszamy serdecznie.
Wstęp wolny.
64. Wszechnica Biebrzańska, realizowana jest w ramach Projektu Programu Interreg Litwa-Polska pn. „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”. Współfinansowana jest z Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Kontakt: Beata Głębocka, Dział Edukacji BbPN, e–mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl, tel. (085) 738 30 09.
W dniach 3-4 marca br. odbyła się kolejna, 64. Wszechnica Biebrzańska. Pierwszy dzień wykładowy zgromadził 140 osób. Uczestnicy sobotniego spotkania wysłuchali siedmiu wystąpień.
Jako pierwszą prelekcję wygłosiła Lina Cerniauskiene, dzięki, której publiczność miała okazję zgłębić wiedzę na temat awifauny, przyrody i dziedzictwa przyrodniczego Dzukijskiego Parku Narodowego.
Kolejne referaty, których uczestnicy mogli wysłuchać, to: Współczesna ornitologia terenowa (Romuald Mikusek – Park Narodowy Gór Stołowych), Bocian czarny w Polsce i jego ochrona (Paweł Dolata – Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze), Antarktyda – w pogoni za pingwinami (Artur Homan – filmowiec, fotograf).
Przedostatni prelegent Stanisław Łubieński – pisarz i kulturoznawca, zaprezentował swój bogaty warsztat literacki na przykładzie książki „Dwanaście srok za ogon”, która powstała dzięki pasji ornitologicznej autora.
Ostatnim punktem sobotniej Wszechnicy było spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim, współpracownikiem telewizji i współautorem wielu cyklicznych programów o przyrodzie polskiej, który zaprezentował uczestnikom ptaki i inne zwierzęta zupełnie z innej strony. Słuchacze mogli przyjrzeć się jego wymyślnemu warsztatowi, który pozwolił mu na sfilmowanie wielu ciekawych a czasami też zabawnych scen.
Drugi dzień Wszechnicy to tradycyjnie dzień terenowy. W czasie wycieczki ornitologicznej, pod bacznym okiem znakomitego ornitologa Romualda Mikuska uczestnicy mieli okazję zgłębić wiedzę na temat awifauny doliny Biebrzy.
Atrakcją niedzielnego spotkania była również wizyta w muzeum wilka „Wilcze wrota” w Kapicach, Państwa Anny i Andrzeja Mydlińskich.
Uczestnicy niedzielnego spotkania wzięli również udział w warsztatach fotograficznych, prowadzonych przez twórcę filmów przyrodniczych i fotografa – Artura Homana. Prowadzący przedstawił warsztat swojej pracy, jak również opowiadał o trudnościach z nią związanych.
Składamy serdeczne podziękowania prelegentom za interesujące prezentacje, zaś uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie.
Relacja z wydarzenia w TVP 3 Obiektyw (17 minuta 10 sekunda), Link: https://bialystok.tvp.pl/36259752/04032018-godz1830
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Projektu Programu Interreg Litwa-Polska „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy” oraz współfinansowane w 85% z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl