23 września br. Biebrzański Park Narodowy zorganizował warsztaty ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie, które odbyły się w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Podczas wydarzenia na pasjonatów przyrody i ogrodów czekał szereg atrakcji.
Na początku nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Ogrody przyjazne przyrodzie”. Druga edycja, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, otrzymaliśmy 31 zgłoszeń. W pierwszym etapie Komisja Konkursowa na podstawie zdjęć i nadesłanych formularzy zgłoszeniowych wyłoniła 12 półfinalistów. W drugim etapie na podstawie wizytacji najciekawszych ogrodów, wyłoniono zwycięzców:
I miejsce:
Malinowska Anna – Rajgród
II miejsce:
Szłapakowie Anna i Andrzej – Dreństwo
III miejsce:
Worona Katarzyna – Osowiec-Twierdza
Wyróżnienia:
Gudel Dawid – Suchowola
Różańska Justyna – Goniądz
Świerzbińska Maria – Mońki
Cieśluk Krystyna – Lipsk
Farycka Pelagia – Goniądz
Kasperowicz Lucyna – Trzcianne
Korniłowicz Krystyna – Lipsk
Podziękowanie za udział:
Grudzińska Małgorzata
Tarasewicz Marta
Ryszard Baranowski
Maria Znarowska
Ewelina Korczak
Waldemar Roszko i Walentyna Bojałyn
Karolina Truszkowska
Zofia Lejtkowska
Kaziemierz Łukaszewicz
Henryk Nowacki
Genowefa Cebulko
Marta Kulesza
Agnieszka Mozolewska
Anna Trembowska
Anna Bałakier
Marek i Martyna Raszczyk
Mariola i Zdzisław Samaszko
Marzena Eksterowicz-Dadura
Marianna Magnuszewska
Beata Gutowska
Władysław Antipow
Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i wierzymy, że za rok zobaczymy się w jeszcze większym gronie. Wasze zaangażowanie, pasja ogrodnicza i miłość do przyrody okazały się naprawdę imponujące!
Nagrodami ufundowanymi przez Biebrzański Park Narodowy i firmę CASTORAMA były: sprzęty ogrodnicze, budki lęgowe dla ptaków, cebulki kwiatów, ciekawe publikacje z zakresu ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie i pamiątkowe dyplomy – warto pochwalić się i zainspirować sąsiadów!
Przy okazji sobotniej gali, odbyły się także warsztaty ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie.
O tradycyjnych ogrodach wiejskich – jako utraconym raju oraz praktycznym zastosowaniu roślin występujących w nim opowiedziała dr Lubosza Wesołowska. Praktycznych porad na temat pielęgnacji i szczepienia drzewek owocowych udzielił sadownik Józef Trojgo. Pan Józef zajmuje się ratowaniem i restytucją dawnych tradycyjnych odmian drzew owocowych. Ocala przed zniknięciem odmiany świetnie dostosowane do uprawy amatorskiej, o pysznych aromatycznych i świetnie przechowujących się owocach. Po pierwszej części wykładowej goście uczestniczyli w warsztatach wyrobu naturalnych kosmetyków z ziołami prowadzonych przez Panią dr Joannę Browarską. Naturalne kremy, mydła i błyszczyki do ust zrobiły furorę wśród uczestników warsztatów. Po warsztatach praktycznych nastąpiła druga część wykładowa. Dr Cezary Werpachowski – Kierownik Działu Edukacji opowiedział jakich gatunków powinniśmy unikać w swoich ogrodach oraz jak walczyć z gatunkami inwazyjnymi. Podsumowując nasze spotkanie dr Agnieszka Henel – Biebrzański Park Narodowy, opowiedziała co powinno się znaleźć w naszych ogrodach by ściągnęły do nich ptaki i jak dbać o budki lęgowe by nie zaszkodzić ich mieszkańcom. Miała również miejsce długo wyczekiwana wymiana nasion i sadzonek roślin tradycyjnych ogrodów wiejskich. Dzięki takiej inicjatywie, w ogrodach wielu osób zagoszczą nowe przyjazne gatunki roślin. Była okazja do rozmów z innymi ogrodnikami przy ziołowych herbatach, w tym o stosowanych przez uczestników konkursu „patentach” ogrodniczych na zdrowe uprawy.
Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza mieszkańców biebrzańskich gmin do udziału w otwartych warsztatach ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie, które odbędą się 23 września 2017 r. (sobota) o godz. 09:30 w siedzibie BbPN. W tym dniu nastąpi również uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Ogrody przyjazne przyrodzie”.
Na uczestników warsztatów czekają ciekawe wykłady, warsztaty praktyczne oraz smaczny wegetariański poczęstunek. Spotkanie będzie doskonałą okazją do rozmowy z innymi ogrodnikami, jak również do wymiany nasion i sadzonek gatunków roślin tradycyjnych biebrzańskich ogrodów.
Nie czekaj, zgłoś chęć udziału w warsztatach i dowiedz się w jaki sposób możemy pomagać przyrodzie efektywniej niż dotychczas.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 19 września br. na adres: Anna.Satkiewicz@biebrza.org.pl
Do zobaczenia!
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl