5 maja 2019 roku w Osowcu-Twierdzy odbyła się XX edycja Biebrzańskich Targów Twórczości i Sztuki Ludowej. To największa impreza promocyjno-edukacyjna Biebrzańskiego Parku Narodowego, która wpisała się już w kalendarz wydarzeń w regionie. Otwierając imprezę, Andrzej Grygoruk, Dyrektor BbPN, wspominał: „Pierwsze Targi odbyły 20 lat temu, w tym miejscu, ale w budynku dawnej szkoły. Nie było wtedy oferty pamiątek znad Biebrzy. Marzyło się nam, Pracownikom Parku, by turystom oferować ciekawe suweniry. Po latach można powiedzieć, że to dzięki Państwa pomysłom, Drodzy Wystawcy, goście wyjeżdżają znad Biebrzy zadowoleni, a na Targi wracają co roku”. Targi są cenione za wysoki poziom prezentowanego lokalnego rzemiosła i rękodzieła, szeroki wybór zdrowej żywności z ekologicznie czystych terenów Podlasia, Kurpi, Mazowsza, Warmii i Mazur, i Litwy.
Pomimo chłodu, odwiedzający licznie przybywali na imprezę i korzystali z wielu jej atrakcji. Jedną z nich był, zorganizowany w partnerstwie z Muzeum Podlaskim, obóz łowców-zbieraczy z epoki kamienia, gdzie można było spróbować sił w strzelaniu z łuku i podpatrzeć życie prahistorycznej osady. Jak co roku Dział Edukacji zaprosił rodziny z dziećmi do udziału w przyrodniczych grach i konkursach z nagrodami. W siedzibie Parku trwał równolegle Dzień Drzwi Otwartych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przyrodnicze i archeologiczne wystawy oraz pokazy filmów i wykłady.
Artyści i rękodzielnicy z regionu organizowali pokazy garncarstwa, pisankarstwa, rzeźby, plecionkarstwa i tkactwa. Tradycje te to już ginące i unikalne umiejętności, niektóre z nich, jak np. tkanie dywanów dwuosnowowych czy pisanie pisanek przetrwały tylko na Podlasiu. Targi były więc okazją do rozmów z artystami ludowymi na temat ich warsztatów pracy.
Głównym celem Targów jest bowiem promowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Udaje się to dzięki współpracy z gminami sąsiadującymi z Parkiem. BbPN dziękuje za obecność nadbiebrzańskich gmin, w szczególności za pokazy i edukację prowadzoną przez twórców z Suchowoli, Janowa, Lipska, Rajgrodu i Dąbrowy Białostockiej. Na Targach promowały się również: Centrum Trzech Kultur, Wody Polskie, Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne.
Na scenie prezentowały się zarówno zespoły z wieloletnimi tradycjami, takie jak: Nadbiebrzańskie Nutki, Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” z Goniądza, istniejąca od 110 lat Grajewska Orkiestra Dęta czy goszczący w Osowcu po raz kolejny zespół Kaprys ze Sztabina; jak i nowe, debiutujące grupy wokalne znad Biebrzy. Z ciekawym repertuarem sięgającym źródeł folkloru podlaskiego wystąpił niedawno powstały zespół Solatium z Dąbrowy Białostockiej. Ciepło przywitano też debiutujące „Jarzębinki” z Radziłowa oraz gości z Kurpiów: Zespoły Śpiewacze z Turośli i Nowej Rudy. Jednak największe poruszenie i wzruszenie publiczności wywołał występ Pana Tadeusza Grabowskiego z Wizny, pełnego humoru 98- letniego mieszkańca okolic Wizny, śpiewającego własne kompozycje i grającego na własnoręcznie wykonanej mandolinie.
Dziękujemy wszystkim Wystawcom i Gościom za przybycie oraz Wykładowcom i Artystom za wkład w uświetnienie wydarzenia. Słowa podziękowania organizatorzy kierują do też wolontariuszy pracujących na stoiskach edukacyjnych: młodzieży z 7. Przyparafialnej Drużyny Harcerskiej "Boanerges" oraz Junior Rangers z Goniądza.
Do zobaczenia za rok.
Tekst: Ewa Wiatr
Zdjęcia: Beata Głębocka, Artur Wiatr, Bogdan Browarski.
Relacja TVP Obiektyw (13 min. 20 sek.) - tutaj.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl