Cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Konese-rom”, Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.
W dniach 6-7 listopada odbyła się kolejna XXXIII Wszechnica Biebrzańska pt. „Królestwo Grzyby”. Dzięki wspaniałym wykładowcom, w sobotę wysłuchaliśmy interesujących i fascynujących informacji o tej, najliczniejszej po owadach, grupie organizmów. Przypuszcza się, że istnieje ok. 1,5 miliona gatunków grzybów, czyli 5 razy więcej niż roślin nasiennych. Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory opisano około 120 tysięcy gatunków grzybów. Szacuje się, że co roku charakteryzuje się średnio 1700 nowych gatunków grzybów. Podczas niedzielnego spaceru z Dobarza do wsi Budy, pod przewodnictwem dr Anny Kujawy i dr inż. Andrzeja Szczepkowskiego, usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji o odnalezionych kilkudziesięciu gatunkach grzybów. Natrafiliśmy też na wiele rzadkich i chronionych gatunków, które mykolodzy będą starali się opisać w wydawnictwie „Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Pozostałe „biebrzańskie” gatunki grzybów będą czekały na swoje odkrycie prawdopodobnie do następnej jesieni, kiedy planowane są specjalistyczne warsztaty mykologiczne.
Na początku sobotniej Wszechnicy wspomnieliśmy o naszej zmarłej koleżance Elżbiecie Konopce. Nie ma ludzi niezastąpionych, ale było nam Elu Ciebie brak wśród grona przewodników, słuchaczy i organizatorów Wszechnicy. Niech nazwa sali konferencyjnej twojego imienia oraz poster świadczą o niezapomnianej pamięci o Tobie. Wspomnieliśmy również przedwczesna i tragiczną śmierć Artura Tabora, który przygotowywał m.in. film o walorach przyrodniczych i badaniach obszaru ochrony ścisłej BbPN „Czerwone Bagno”.
Z okazji 450 lecia Nadleśnictwa Knyszyn, krótką historię przedstawił Pan dr inż. Edward Komenda. W podziękowaniu za wybitne i trwałe popularyzowanie unikalnej przyrody oraz dziedzictwa kulturowego Bagien Biebrzańskich wręczyliśmy Panu Nadleśniczemu „Złotą Kartę Wstępu do Parku”, życząc jednocześnie dużo zdrowia i aktywności w życiu zawodowym i prywatnym.
Andrzej Grygoruk
Osowiec-Twierdza, 6 – 7 listopada 2010 roku
Temat: Królestwo - Grzyby
sobota 6 listopada - Dzień wykładów, poczatek godz. 9.00.
Miejsce: Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy
Program Wszechnicy
Krótka chwila wspomnień o ś.p. Eli Konopce
9.15 – 10.15 - Grzyby versus inne organizmy - dlaczego niezależne królestwo? Pasożytnictwo, symbioza, saprobizm - nieodłączne zjawiska towarzyszące rozwojowi roślin i grzybów.- Prof. Wiesław Mułenko, UMCS Lublin.
10.15 – 11.00 - Grzyby - ubożejące królestwo – dr Anna Kujawa Stacja Badawcza Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Turew,
11.00 – 11.30 – przerwa kawowa
11.30 – 12.15 - Wpływ hub na człowieka i jego środowisko – dr inż. Andrzej Szczepkowski, SGGW Wydział Leśny.
12.15 – 13.00 - Grzyby glebowe i ściółkowe oraz ich rola w środowisku na przykładzie badań w Biebrzańskim Parku Narodowym - mgr Mateusz Wilk, UW Zakład Systematyki i Geografii Roślin.
13.00 – 13.30 przerwa na posiłek
13.30 – 14.15 - Grzyby i zwierzęta - wrogowie i sprzymierzeńcy - dr Marta Wrzosek, UW Zakład Systematyki i Geografii Roślin
14.15 – 15.00 - Czy warto jeść grzyby? - dr Bożena Panasiuk – Szpital Zakaźny w Białymstoku.
Dodatkowo:
15.00 – 15.45 - Śluzowce Wigierskiego Parku Narodowego – dr Maciej Romański Wigierski Park Narodowy – nie potwierdzony.
Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny! Wstęp wolny.
Na wyjście w teren należy ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych.
Uwaga! Organizatorzy nie zapewniają transportu i noclegów. Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych należy zamawiać osobiście, korzystając z wykazu kwater na naszej stronie internetowej www.biebrza.org.pl
Dodatkowych informacji udziela: Andrzej Grygoruk, tel (085) 7380620, 604 406 786 lub e-mail: agrygoruk@biebrza.org.pl
Wszechnica Biebrzańska organizowana jest przy wsparciu finansowym
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl