LIFE08 NAT/PL/000511 „Securing the population of Aquila clanga in Poland: preparation of the National Action Plan and primary site conservation” Zabezpieczenie populacji orlika grubodziobego Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne
Planowany czas trwania Projektu
styczeń 2010 - czerwiec 2013
Partnerzy Projektu
Biebrzański Park Narodowy www.biebrza.org.pl
Komitet Ochrony Orłów www.koo.org.pl
Ptaki Polskie www.ptakipolskie.pl
Cele Projektu
Strategicznym celem Projektu jest opracowanie Krajowego Planu Ochrony orlika grubodziobego Aquila clanga, który to Plan będzie jednocześnie jednym z głównych efektów całego przedsięwzięcia. Plan w swoim zamierzeniu ma być kompleksowym, długofalowym programem działań ochronnych, których wdrożenie zapewni właściwe utrzymanie siedlisk kluczowych dla gatunku i wzrost liczebności populacji w dzisiejszym areale oraz potencjalną ekspansję na tereny, na których obecnie już nie występuje.
Do czasu przygotowania i wdrożenia Planu, w ramach Projektu przedsięwzięte zostaną działania o charakterze ochrony czynnej, których celem jest zabezpieczenie siedlisk orlików i utrzymanie ich populacji na co najmniej obecnym poziomie - w ich jedynej polskiej ostoi na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Obszarze Natura 2000 Dolina Biebrzy. Wśród najważniejszych kierunków działań można wymienić: zabiegi hydrotechniczne zmierzające do podniesienia i utrzymania poziomu wód gruntowych w kluczowych lub szczególnie narażonych siedliskach, odkrzaczanie i wykaszanie żerowisk, zabezpieczenie miejsc lęgowych przed drapieżnikami i w miarę potrzeby szkodliwymi działaniami ludzi, zapewnienie miejsc lęgowych (platformy gniazdowe).
Projekt dotyczy najrzadszego z europejskich orłów oraz najmniej poznanego. Zaplanowanie długofalowych działań ochronnych dla tego gatunku musi być poprzedzone solidnym studium naukowo-badawczym, które poza aspektami typowo przyrodniczymi zawiera również elementy społeczne i promocyjne - tym bardziej że Projekt zakłada nie tylko opracowanie Krajowego Planu Ochrony Gatunku, ale również daleko idące przygotowanie dla procesu jego wdrożenia.
Planowane działania
Działania zaplanowane w ramach Projektu dzielą się na cztery główne obszary:
Oczekiwane efekty
Z przyrodniczego punktu widzenia celem (oczekiwanym efektem) Projektu jest co najmniej ustabilizowanie populacji orlika grubodziobego w ostatniej krajowej ostoi tego zagrożonego gatunku, zaś w dalszej perspektywie zapewnienie warunków do wzrostu jego liczebności. Aby warunek ten osiągnąć prowadzone będą zadania z zakresu ochrony czynnej zmierzające do polepszenia stanu siedlisk zarówno lęgowych i żerowiskowych. W tym momencie warto podkreślić, że orlik jest gatunkiem dwuśrodowiskowym - wybiera (najchętniej) stare, podmokłe lasy na lęgowiska, zaś zalewowe łąki na łowiska. Wszystko to w oparciu o solidne ekspertyzy naukowe a także analizy administracyjno-prawne, które łącznie będą też stanowić fundament dla Krajowego Planu Ochrony Aquila clanga.
Poza opracowaniem Krajowego Planu wśród kluczowych zakładanych efektów Projektu można wymienić:
Oczekiwane efekty ekologiczne
Wśród najważniejszych efektów ekologicznych o charakterze bezpośrednim (a) należy wymienić:
Projekt współfinansowany jest ze środków UE w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Więcej: www.orlikgrubodzioby.org.pl
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl