Cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom”, Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.
W dniach 11 - 12 lutego 2012 rok odbyła się 38 Wszechnica Biebrzańska. W sobotę na listę uczestników wpisało się 80 osób. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prezentacji Małgorzaty Górskiej z Gospodarstwa Ekoturystycznego i Ekomuzeum „na Karczaku”, dr Romualda Ziółkowskiego z Katedry Turystki i Rekreacji Politechniki Białostockiej , Katarzyny Ramotowskiej Biebrza Eco-Travel oraz Adama Zbyryta z RDOŚ w Białymstoku. Tak jak się spodziewaliśmy, najwięcej pytań zgłaszano w trakcie i po wykładzie do pracownika RDOŚ, w związku z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, jak też przepisami dotyczącymi udostępniania obszarów chronionych dla turystyki, edukacji, filmowania i fotografowania. Wychodząc na pierwszą przerwę Małgorzata Górska rozdawała „Deklarację Ekoturysty”, która wcześniej została przygotowana w ramach wspólnej inicjatywy Gospodarstwa Ekoturystycznego „Na Karczaku” wraz z Ekomuzeum, Stowarzyszeniem Agro-Group, Biebrzańskim Parkiem Narodowym i Biebrza Eco-Travel. Deklaracja powstała z myślą o włączeniu uczestników Wszechnicy w promowanie ekoturystyki oraz uczczeniu tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł pod hasłem „Turystyka mokradłowa – wspaniałe doświadczenie. Odpowiedzialna turystyka sprzyja mokradłom i ludziom”. Deklarację wypełniło ostatecznie 44 osoby, które zobowiązały się przestrzegać i promować zasady ekoturystyki.
W trakcie sobotniej Wszechnicy odbyła się też promocja książki Marka Syguły „Biebrzański Kłusownik”. Książka doskonale wpisała się w temat Wszechnicy. Polecamy ją szczególnie wtedy, kiedy nie mając wsparcia w pogodzie, chcielibyście kilka godzin spędzić z Biebrzą i zobaczyć ją oczami autora. Już od pierwszych stron zostaniecie wciągnięci w pasjonującą historię głównych bohaterów Maćka i Małgorzaty, co spowoduje, że od razu przeczytacie ją jednym tchem. Książka ma 142 strony i zawiera ponadto 48 zdjęć, wykonanych przez autora w większości na Bagnach Biebrzańskich. Sprzedajemy ją w naszym Punkcie Informacji turystycznej w cenie 15 zł.
W niedzielnym spacerze wzięło udział 20 osób, które mimo mrozu (-18°C) i odgłosów pękającego lodu na starorzeczach Biebrzy, pokonały trasę z Sośni do miejsca zwanego „pale” na Biebrzy i z powrotem. Przewodnikiem grupy był dr Cezary Werpachowski, który co kilkadziesiąt metrów zatrzymywał się, aby pokazać ciekawostki biebrzańskiego świata roślin i zwierząt. Krótką notatkę o wyprawie znajdziecie Państwo na stronie http://biebrza.com
A.Grygoruk
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl