Szanowni Państwo,
XVIII edycja Targów Produktu Lokalnego „Sto pomysłów dla Biebrzy” za nami. Dzięki Waszej bardzo licznej obecności i pięknej pogodzie była to jedna z najbardziej udanych edycji Targów. Nie zawiedli również wystawcy, których łącznie m.in. z doliny Biebrzy, Kurpi, Mazur i okolic Puszczy Białowieskiej, dotarło ponad 70-ciu. Oferta przedstawiała się bardzo różnorodnie: rzeźby, malowanki, hafty, biżuteria, koronki, tkaniny dwuosnowowe, lipskie pisanki, plecione wianki i … czego tam nie było. Nie zabrakło m.in. smacznych napitków: lokalnych nalewek, kozicowego piwa oraz najróżniejszych wędlin, kiełbas i serów.
Okrasą Targów były występy artystyczne zespołów: Chór znad Biebrzy, Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza”, Dziecięcy Zespół Taneczny „Mikroklimat”, Laureaci Konkursów Piosenkarskich Ośrodka Kultury w Goniądzu oraz soliści i duety z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Gwiazdą tegorocznych targów były zaproszone zespoły z Białorusi: Zespół wokalno-instrumentalny pieśni Żydowskiej – Anawim z Mińska, Zespół taneczny – Ash-Haim (Ogień Życia) z Mińska oraz Wokalistka – Niyole z Brześcia. Można było przyjrzeć się pracy garncarza, a byli i tacy którzy sami próbowali swoich sił na kole garncarskim.
Dziękujemy służbom porządkowym (Policji, Służbom Wartowniczym JW Osowiec oraz Straży Parku) za czuwanie nad bezpieczeństwem i organizacją ruchu. Wystawcom i zwiedzającym dziękujemy bardzo za obecność i zapraszamy na kolejną edycję Targów w dniu 25 sierpnia 2013 r.
Tekst: Halina Zub - Biebrzański PN
Podczas Targów obywał się festyn przyrodniczo-edukacyjny "Wiosna nad Biebrzą" przygotowany przez Dział Edukacji BbPN. W przełaju gier i zabaw przyrodniczych wzięło udział aż 230 rodzin z dziećmi. Jako, że rok 2013 został w Parku ogłoszony Rokiem Biebrzy, tematyka proponowanych zabaw nawiązywała do tematu rzeki. W akwarium można było oglądać żywe okazy roślin, pod binokularem okazy fauny oraz życie w kropli wody pod mikroskopem. Układanie wieży z dużych klocków, odgadywanie rymowanek o mieszkańcach bagiennych łąk, czy wyszukiwanie ukrytych słów w nazwach „duchów mokradeł” (opis w nowym numerze pisma „Nasza Biebrza”) sprawiło dzieciom dużo frajdy. Rodzice nie pozostawali bierni i z ochotą pomagali pociechom. Za punkty zbierane na każdym ze stoisk uczestnicy otrzymali upominki: wyroby twórców ludowych, książki przyrodnicze, kompasy, lupy oraz inne pomoce edukacyjne. Nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zainteresowaniem podczas Festynu cieszyło się również czasopismo przyrodnicze „Nasza Biebrza” oraz bezpłatne wydawnictwa rozdawane na naszym stoisku.
W prowadzeniu happeningu pomagało 23 wolontariuszy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach oraz uczniowie gimnazjum i liceum z Goniądza. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do Pana Pawła Zasłony, nauczycielowi z ZSOiZ w Mońkach, który wytrwale pracował przy stoisku będącym początkiem gier i zabaw. Wszystkim za solidną pracę i wytrwałość serdecznie dziękujemy!
Festyn "Wiosna nad Biebrzą" dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku
Tekst: Katarzyna Nowicka - Biebrzański PN
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl