Sztobry, żywokoły a sprawa wierzby głowiastej nad Biebrzą
2013.04.18
Biebrzański Park Narodowy to miejsce wybitnie naznaczone do tego aby rosły tu różnorodne gatunki wierzb. Przypomnę tylko, że mamy nad Biebrzą 17 gatunków wierzb, czyli blisko ¾ wszystkich gatunków rosnących w Polsce. Warto o tym pamiętać i chwalić się tym.
W dniu 22 października 2012r. Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego P. Roman Skąpski podpisał umowę z firmą Usługi Transportowe Budowa Dróg, Roboty Ziemne Zdzisław Czarnecki z siedzibą w Białymstoku na wykonanie drogi technologicznej, jazu i sześciu progów piętrzących na Kanale Woźnawiejskim oraz udrożnienie rzeki Jegrzni. Tym samym rozpoczął się ponad trzyletni – jak zaplanowano – trudny proces inwestycyjny przywracania dawnej funkcji rzeki Jegrzni i kształtowania odpowiednich warunków wodnych dla odwodnionych siedlisk hydrogenicznych w „Trójkącie”: Kanał Woźnawiejski – Jegrznia – Elk.
Spotkanie informacyjne z mieszkańcami Woźnejwsi dotyczące realizacji projektu
2012.10.03
W dniu 03 października 2012. odbyliśmy kolejne spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu – tym razem skierowane do mieszkańców Woźnejwsi. Spotkanie obejmowało prezentację projektu i jego założeń oraz dyskusję i odpowiedzi na zadawane pytania.
Na podstawie umowy z dnia 6 września br. pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym a firmą Mój Dom z Drewna Tomasz Waszkiewicz z Jaziewa rozpoczął się remont mostu drewnianego na Jegrznii w Kuligach.
We wrześniu br. upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia projektu „Renaturyzacja”. Można powiedzieć, że była to faza rozruchowa, która przygotowywała do konkretnych działań na ciekach wodnych i w innych miejscach obszaru projektu. Zakończone zostały inwentaryzacje przyrodnicze, wykonane numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, szereg prac dokumentacyjnych pod dalsze działania projektu. W rezultacie tych prac przyszłe działania w projekcie nabiorą rozmachu.
Z okazji 20 lecia mechanizmu Finansowego LIFE serdecznie zapraszamy na specjalną Wszechnicę Biebrzańską poświęconą projektom LIFE+ realizowanym nad Biebrzą. Odbędzie się ona 26 maja br. w siedzibie Parku. Będzie to szczególna okazja by podkreślić rolę LIFE w ochronie przyrody Bagien Biebrzańskich.
Dzień Otwarty LIFE na 20 lecie funduszu LIFE w BbPN
2012.05.21
W tym roku Komisja Europejska świętuje jubileusz 20 lecia istnienia funduszu LIFE. Z tej okazji w Biebrzańskim Parku Narodowym w dniu 1 maja br. odbyły się krótkie prezentacje realizowanych w Parku projektów wspieranych finansowo przez Komisję Europejską. Wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem poszczególnych projektów zapraszamy 26 maja br. na Wszechnicę Biebrzańską pt. LIFE + dla ochrony mokradeł w BbPN, poświęconą realizowanym projektom
Projekt „Renaturyzacja” jednym z laureatów konkursu na 20 lecie funduszu LIFE
2012.04.17
W tym roku Komisja Europejska świętuje jubileusz 20 lecia istnienia funduszu LIFE. Z tej okazji zorganizowany został konkurs na „Najlepsze zdjęcie projektów LIFE” oraz na „20 słów o funduszu LIFE”.
Twierdza w Osowcu inspiracją dla zabudowy hydrotechnicznej Kanału Woźnawiejskiego?
2011.06.17
W związku z projektem żelbetowego jazu na Kanale Woźnawiejskim zrodził się pomysł ewentualnego nawiązania jego architektonicznej konstrukcji do wzniesionej w latach 1882 - 1892 Twierdzy Osowiec. Stanowiła ona element systemu obronnego zachodnich granic imperium rosyjskiego. Położona jest na lewym brzegu Biebrzy w rejonie połączenia z Kanałem Rudzkim.