Biebrzańskie Targi odbyły się w niedzielę 1 maja, na placu przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, w godzinach 9.30-18.30.
Biebrzański Park Narodowy zaprosił ponad 80 wystawców. Targi były więc szansą na wyjątkowe zakupy podczas majówki, ale też na rozmowy i poznanie producentów zdrowej żywności: serów, wędlin, pieczywa oraz artystów ludowych z rękodziełem: rzeźbą, malarstwem, plecionkarstwem, haftem, pisankami, tkaniną dwuosnowową, galanterią drewnianą, biżuterią.
W tym dniu zaproponowaliśmy gościom odwiedzającym Targi pokaz tkactwa i przędzenia w wykonaniu artystek z Janowa – Pani Alicji Kochanowskiej oraz Pani Ludgardy Sieńko. Wychodzące spod ich zręcznych rąk dywany dwuosnowowe to prawdziwe dzieła polskiej sztuki ludowej. Zaprosiliśmy do poznania tajników tkanin „podwójnych”. Dziś tradycja ich wyrabiania przetrwała niemal tylko w północno-wschodniej Polsce. Zachęcaliśmy również do przyjrzenia się technice przędzenia na kołowrotku.
Pokazy i sprzedaż produktów lokalnych trwały do godz. 15, a po 2-u godzinnej przerwie na spacer (np. okolicznymi szlakami i ścieżkami edukacyjnymi) przyszedł czas na atrakcję dnia! Czas umilił gościom koncert Orkiestry św. Mikołaja – zespołu, który od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Przez prawie 2 godz. uczestnicy bawili się przy melodyjnych utworach muzyki ludowej. Czas po koncercie był świetną okazją do nabycia płyt zespołu.
Dzień otwarty w Biebrzańskim Parku Narodowym
1 maja można było bezpłatnie zwiedzić ekspozycje stałe i fotograficzne, wystawy czasowe oraz wystawę plenerową pt. „Chrońmy Mokradła” w siedzibie Parku. W ciągu dnia odbyły się seanse filmów, m.in. „Cząstka Podlasia”, „Bagienna Skarbnica – Co nam dają torfowiska”, „Biebrza – między jawą a snem”, „Dzikie Bagna”. O godz. 11.00 zaprosiliśmy na wykład Bogdana Browarskiego pt. „Puchate grubaski – historia trzmieli” oraz na pokaz zdjęć Pani Beaty Mularskiej pt. „I co ja robię tu?” o godz. 12.00. Nie zapomniano również o bohaterach programu edukacyjnego „Chrońmy biebrzańskie płazy”, czyli wolontariuszach oraz uratowanych przez nich zwierzętach w akcjach pod Goniądzem i na Carskiej Drodze.
Jak co roku, zaprosiliśmy wszystkich na happening „Wiosna nad Biebrzą”. Beczka wiedzy, podglądanie owadów pod binokularem, Łosiowa przeprawa, gry plenerowe: „Suchą nogą przez mokradła” oraz „Inwazyjne kontra tradycyjne” – to nasze propozycje zabaw związanych z Rokiem Mokradeł w BbPN. Uczestnicy happeningu otrzymali zasłużone upominki. Dla dorosłych Park przygotował nowy numer „Biebrzańskich Wieści”. Na Targach czas umilali odwiedzającym artyści z zespołów wokalnych i tanecznych. Wśród nich znaleźli się m.in.: Trzciannianki, Bisik i Time 4 Dance z Trzciannego, Perełki z Prostek, Grajewianie, Slash oraz Aleksandra Czaplicka z Grajewa, Kolorowy Tabor ze Słucza, Biebrza i Mikroklimat z Goniądza, Podlasiaczki z Moniek.
Serdecznie dziękujemy wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego w Mońkach pod opieką Pana Pawła Zasłony za pomoc w obsłudze stoisk edukacyjnych BbPN.
Relacja z wydarzenia w TVP 3 - tutaj (od 12.43 min)
Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” przyciągają oryginalną sztuką ludową i zdrową żywnością. Na tegoroczną imprezę Park zaprasza dodatkowo pokazem tkactwa!
Zapraszamy na Biebrzańskie Targi w niedzielę, 1 maja, na plac przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, w godzinach 9.30-18.30.
Biebrzański Park Narodowy zaprosił ponad 80 wystawców. Targi są więc szansą na wyjątkowe zakupy podczas majówki, ale też na rozmowy i poznanie producentów zdrowej żywności: serów, wędlin, pieczywa oraz artystów ludowych z rękodziełem: rzeźbą, malarstwem, plecionkarstwem, haftem, pisankami, tkaniną dwuosnowową, galanterią drewnianą, biżuterią.
W tym dniu proponujemy gościom odwiedzającym Targi pokaz tkactwa i przędzenia w wykonaniu artystek z Janowa. Wychodzące spod ich zręcznych rąk dywany dwuosnowowe to prawdziwe dzieła polskiej sztuki ludowej. Zapraszamy do poznania tajników tkanin „podwójnych”. Dziś tradycja ich wyrabiania przetrwała niemal tylko w północno-wschodniej Polsce. Zachęcamy również do przyjrzenia się technice przędzenia na kołowrotku.
Pokazy i sprzedaż produktów lokalnych potrwają do godz. 15, a po 2-u godzinnej przerwie na spacer (np. okolicznymi szlakami i ścieżkami edukacyjnymi) zapraszamy na wielką atrakcję dnia: koncert wybitnego zespołu folkowego Orkiestra św. Mikołaja, który rozpocznie się o godz. 17:00. Zapraszamy do zabawy w folkowych rytmach!
Dzień otwarty w Biebrzańskim Parku Narodowym
1 maja będzie można bezpłatnie zwiedzić ekspozycje stałe i fotograficzne wystawy czasowe oraz wystawę plenerową pt. „Chrońmy Mokradła” w siedzibie Parku. W ciągu dnia odbędą się seanse filmów, m.in. „Cząstka Podlasia”, „Bagienna Skarbnica – Co nam dają torfowiska”, „Biebrza – między jawą a snem”, „Dzikie Bagna”. O godz. 11.00 zapraszamy na wykład „Puchate grubaski – historia trzmieli” oraz na pokaz zdjęć Pani Beaty Mularskiej pt. „I co ja robię tu?” o godz. 12.00.
Mowa będzie również o bohaterach programu edukacyjnego „Chrońmy biebrzańskie płazy”, czyli wolontariuszach oraz uratowanych przez nich zwierzętach w akcjach pod Goniądzem i na Carskiej Drodze.
Jak co roku, zapraszamy wszystkich na happening „Wiosna nad Biebrzą”. Beczka wiedzy, podglądanie owadów pod binokularem, Łosiowa przeprawa, gry plenerowe: „Suchą nogą przez mokradła” oraz „Inwazyjne kontra tradycyjne” – to propozycje zabaw związanych z Rokiem Mokradeł w BbPN. Uczestnicy happeningu otrzymają upominki. Dla dorosłych Park przygotował nowy numer „Biebrzańskich Wieści”. Na Targach czas umilać będą artyści z zespołów wokalnych i tanecznych z Trzciannego, Grajewa, Goniądza, Prostek, Radziłowa i Moniek.
Więcej informacji:
Ewa Wiatr – Dział Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego, Ewa.Wiatr@biebrza.org.pl
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl