Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Bezpieczeństwo nad wodą

Lato, w szczególności wakacje, to okres przede wszystkim wypoczynku, ale – niestety – również ogromu wypadków. Wiele z nich swoje miejsce ma nad wodą. Biebrza jest  bardzo częstym punktem wybieranym przez turystów na spędzenie urlopu czy wakacji. Przyciąga zapewne dzikość otaczającego  terenu oraz liczne atrakcje z nią związane – plaża, spływy kajakowe czy tratwami. Klimatyczne, drewniane łódki zapewniają świetne wspomnienia oraz są wspaniałą rozrywką w upalne dni. Należy pamiętać, że woda niesie za sobą zagrożenie niezależnie od głębokości, wielkości czy formy udostępniania. Dlatego przepisów bezpieczeństwa należy przestrzegać zawsze.
Apelujemy zatem by korzystając z uroków Biebrzy czy też innych udostępnianych cieków wodnych zachować rozwagę i rozsądek. Nie korzystać z atrakcji wodnych pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, dostosować swoje umiejętności pływackie do panujących w wodzie warunków, rodzice bacznie powinni zwracać uwagę na swoje dzieci.
Kwestię bezpieczeństwa znają od podszewki ratownicy wodnych akwenów. 
Tak problem bezpieczeństwa opisali ratownicy WOPR strzegący bezpieczeństwa na mazurskich kąpieliskach (nie różni się to w zasadzie niczym od zachowania nad wodami w dolinie Biebrzy). 
Mimo wielu kampanii społecznych dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, ludzie, zwłaszcza młodzież, nadal nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożenia płynącego z nieodpowiedzialnych, niebezpiecznych zabaw. Kąpiele na dzikich, niestrzeżonych plażach, pływanie pod wpływem środków odurzających, skakanie na tzw. „główkę” (i nie tylko), nagłe wskoczenie do chłodnej wody, kiedy jesteśmy rozgrzani, to najczęstsze przyczyny wypadków. Wydaje się oczywistym, że takie zachowania zagrażają w znacznym stopniu zdrowiu, a nawet życiu, ale są nadal praktykowane. Zazwyczaj jest to spowodowane chęcią zaimponowania znajomym, bo „skoro kolega wszedł do wody na niestrzeżonej plaży pijany i nic mu się nie stało, ja też wejdę”. Niestety, wtedy może nastąpić tragedia. 
Drastycznych przypadków zazwyczaj nie odnotowuje się na plażach, których strzegą ratownicy, jednak w związku z nowym prawem wodnym wiele miejsc, w których wcześniej rodziny mogły wypoczywać bezpiecznie, będzie strzeżonych jedynie przez 30 dni, a nie przez cały okres wakacji. Przez to też woda w tych miejscach nie będzie regularnie badana, by stwierdzić, czy nadaje się nadal do kąpieli.   Mówiąc wprost, po 30 dniach użytkowania to miejsce wypoczynku zyska status taki, jaki mają dzikie plaże, jeśli nie jest zarejestrowanym przez urząd kąpieliskiem.
Przed wypoczynkiem na plaży warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa nad wodą, które możemy bardzo łatwo odszukać w Internecie, na stronach straży lub policji. Przeczytanie kilku - kilkunastu punktów zajmuje mniej niż 10 minut, a może nawet uratować życie. 

Opowiadał ratownik WOPR pilnujący bezpieczeństwa na kąpielisku w Rynie, woj. Warmińsko-Mazurskie

Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Tekst: Patrycja Popowska – stażystka w Biebrzańskim Parku Narodowym

  • -
  • -

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.