Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Stanowisko Rady Naukowej BbPN ws. S16

Budowa międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia nie jest nową sprawą, ale pomysł jej poprowadzenia przez obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego w rejonie Osowca-Twierdzy pojawił się w 2019 r. na etapie sporządzania Uproszczonego Studium Korytarzowego dla drogi ekspresowej S16 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie z zaproponowanych wariantów przebiegu trasy przecinają dolinę Biebrzy w nowych miejscach i budzą wiele wątpliwości przyrodniczych i społecznych. Stanowisko w tej sprawie zajęła Rada Naukowa przy Biebrzańskim Parku Narodowym. 

 • data: 2019-06-27

Czynna ochrona stanowiska sasanki otwartej

W 2018 roku pracownicy Parku przeprowadzili ochronę czynną jednego z najważniejszych miejsc występowania sasanki otwartej w basenie dolnym Biebrzy. Zabiegi polegały na ręcznym wycięciu krzewów i podrostu drzew zacieniających stanowisko. W dniu 17 października br. pracownik Parku z pomocą praktykanta z Belgii kontynuując działania ochronne ręcznie usunęli odrosty drzew i krzewów oraz maliny rosnące w obrębie stanowiska. Sasanka otwarta jest szczególnie cennym i ważnym składnikiem flory Biebrzańskiego Parku Narodowego, podlegającym ochronie ścisłej oraz wymienionym w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. W skali kraju należy do gatunków zagrożonych wyginięciem (kategoria EN w najnowszej „Polskiej czerwonej księdze roślin”), który wymarł na wielu obszarach Polski południowej, zachodniej i środkowej a zachował jeszcze stanowiska w Polsce północno-wschodniej.

 • autor: Agnieszka Henel, data: 2019-11-05
 • -
 • -
 • -
 • autor: Agnieszka Henel, data: 2019-11-05

Ochrona czynna miejsca żerowiskowego trzmieli

W ramach ochrony naturalnych miejsc żerowiskowych trzmieli i pszczół dziko żyjących (pszczoły samotnice) pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego w dniu 25 października br. wykosili łąkę świeżą o powierzchni 0,1 ha w basenie dolnym doliny Biebrzy w okolicy Barwika. Łąka została wykoszona ręcznie przy pomocy kosiarek spalinowych a biomasa zgrabiona i zebrana w kopy poza obrębem powierzchni. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom biorącym udział w akcji, Paniom Magdalenie Olkowskiej i Monice Jaszczyk oraz Panom Piotrowi Kardaszowi, Stanisławowi Szabłowskiemu i Adamowi Bernatowiczowi.

Dodatkowo, na tej samej łące kontynuowano w tym roku walkę z obcym, inwazyjnym gatunkiem, jakim jest słonecznik bulwiasty (topinambur), który został tu posadzony przed powołaniem Parku przez myśliwych. Pomimo, że wcześniej porastał prawie całą powierzchnię, dzięki konsekwentnym, wieloletnim zabiegom, został on już prawie całkowicie wytępiony i w tym roku wyrosły tylko pojedyncze pędy, które zostały usunięte.

Liczymy, że dzięki naszym działaniom w miejsce byłego poletka łowieckiego powstanie łąka świeża, bogata w rodzime gatunki roślin i dająca schronienie i pożywienie wielu gatunkom trzmieli i pszczół dziko żyjących.

 • autor: Agnieszka Henel, Piotr Marczakiewicz
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Agnieszka Henel, Monika Jaszczyk, data: 2019-11-05

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.