Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Zawody wędkarskie PZW Białystok

 W ostatnią sobotę tj. 20.07.2013r. w Osowcu-Twierdzy na rzece Biebrzy odbyły się drużynowe zawody wędkarskie PZW Białystok o Puchar Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego. W zawodach uczestniczyło siedem trzyosobowych drużyn z zaprzyjaźnionych kół wędkarskich województwa podlaskiego. Zawody przebiegły w miłej atmosferze, choć pogoda była kapryśna jak stara panna. Zwyciężyła drużyna ZO PZW w Białymstoku. Była to już czternasta edycja tych zawodów. Organizatorzy na piętnaste jubileuszowe obiecują specjalne atrakcje i okolicznościowe pamiątki.

 

                                                                                                   

 • autor: Straż Parku

Odnalezienie zagubionego turysty w O.O. Kopytkowo

Niedziela 21.07.2013r. była niedzielą szczególnie pracowitą dla służb terenowych BbPN i Straży Parku, gdyż oprócz rutynowych czynności służbowych około  godz. 16.00 podjęli działania mające na celu odnalezienie zagubionego turysty w O.O. Kopytkowo. Jako pierwszy do akcji przystąpił st. strażnik leśny O.O. Kopytkowo Krzysztof Koźbiel. Udało mu się dotrzeć do poszkodowanego. Przestraszony i zmęczony „podróżnik’’ wrócił do czekającej na niego rodziny. Za złamanie przepisów dotyczących ochrony przyrody został ukarany  mandatem karnym. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach  możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz ponieść zwrot kosztów poniesionych w trakcie akcji ratowniczej.

Straż Parku

"Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym chętnie widzimy odwiedzających, ale tylko wtedy, gdy traktują oni całą tutejszą Przyrodę z należytym szacunkiem i dystansem. Prosimy, a jednocześnie bezwzględnie wymagamy zatem o przestrzeganie ustawowych i zwyczajowych norm" - Roman Skąpski Dyrektor BbPN - czytaj więcej...

Udana akcja odnalezienia zagubionych turystek

Ostatni wtorek (06.08.2013 r.) znowu okazał się dniem sprawdzenia umiejętności i wiedzy w terenie dla Straży Parku i Policji z K.K.P Mońki. Około godz. 1700 Komendant SP otrzymał informację z posterunku Policji w Goniądzu o  zaginionych trzech kobietach w rejonie Uroczyska Barwik w południowym basenie Biebrzy. Tłumaczył iż może być potrzebne wsparcie ze strony Straży Parku.

Po około 30 minutach w rejonie Gugien czekał już 3 -osobowy patrol strażników – gotowych do podjęcia działań poszukiwawczych. Chwilę później dojechał patrol Policji. Uzbrojeni w zapasy wody udaliśmy się na poszukiwanie.

W godzinę po rozpoczęciu działań odnaleziono 3 zmęczone turystki. Tym razem udało nam się zdążyć na czas …

Apelujemy o poważne i rozważne podejście do wypraw na szlaki Biebrzańskiego PN. Niektóre z nich są naprawdę trudne i  wymagają przygotowania.  Należy właściwie oceniać swoje możliwości, a w szczególności unikać wypraw w największe upały.

Tekst i zdjęcia: Straż Biebrzańskiego Parku Narodowego

akcja poszukiwawcza

 • wymarsz na poszukiwanie - temperatura dochodziła do 35 st.
  wymarsz na poszukiwanie - temperatura dochodziła do 35 st.
 • szczęśliwe - odnalezione turystki ...
  szczęśliwe - odnalezione turystki ...
 • tym razem wszystko zakończyło się pamiątkowym zdjęciem ...
  tym razem wszystko zakończyło się pamiątkowym zdjęciem ...
 • Podziękowanie turystek
  Podziękowanie turystek

Straż Parku ujęła dwóch kłusowników sieciami

W minioną niedzielę tj. 18.08.2013r w rejonie wsi Klimaszewnica na starorzeczu rzeki Biebrzy  Straż Parku ujęła  dwóch  kłusowników sieciami. Byli to mieszkańcy wsi Klimaszewnica. Zostali oni przekazani policjantom z K.P.P. Grajewo, którzy podjęli dalsze czynności. Przypominamy iż kłusownictwo jest to przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności włącznie. Warto dodać  w trakcie ostatniego długiego weekendu w ramach akcji ,,długi weekend’’ wspólnie  z K.P.P. Łomża nałożono ponad 20 mandatów karnych miedzy innymi za wędkowanie w miejscu nie dozwolonym, za wędkowanie nocą, biwakowanie w miejscu nie dozwolonym. Pamiętajmy -nieznajomość przepisów obowiązujących w BbPN nie zwalnia od ich przestrzegania.

 • autor: Straż Parku
 • Fot. Straż Parku
  Fot. Straż Parku

Straż Parku otrzymała nowy sprzęt ratowniczy

W związku z coraz częstszymi zdarzeniami związanymi z zaginięciami turystów na terenie BbPN Pan Dyrektor podjął działania w celu doposażenia naszej Straży w niezbędny sprzęt ratowniczy. Otrzymaliśmy darowizny od prywatnych sponsorów w postaci dwóch profesjonalnych apteczek pierwszej pomocy oraz trzech latarek wodoodpornych. Pierwszą apteczkę ufundował nam Pan dr n. med. Przemysław Paciorek Dyrektor ds. Lecznictwa przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Drugą zakupiono ze środków własnych BbPN-u. Latarki ufundowała Kancelaria Adwokacka i Radców Prawnych z Poznania Sowisło i Topolewski.

Składamy serdeczne podziękowania i mamy nadzieje że wszystkie akcje z wykorzystaniem tego sprzętu zakończą się szczęśliwie.

 • autor: Straż Parku
 • -
 • -
 • -

Szkolenie strzeleckie Straży Parków Narodowych

W dniach 17-18 grudnia 2013 roku odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy oraz strzeleckie Strażników Parków Parków Narodowych północno-wschodniej Polski: Białowieskiego, Wigierskiego, Narwiańskiego i Biebrzańskiego. W zajęciach wzięło udział dwudziestu strażników. W pierwszym dniu tematem głównym zajęć było użycie broni i bezpieczeństwo jej przechowywania zakończone treningiem strzeleckim na strzelnicy policyjnej w Grajewie.

Drugiego dnia tematem spotkania było udzielanie pierwszej pomocy i poszukiwanie zaginionych. W dalszej części szkolenia wyjazd w plener, gdzie poruszano temat coraz częstszy na terenie BbPN mianowicie utonięcia i zaginięcia.

Szkolenie odbyło się w miłej atmosferze na dowód tego następne spotkanie będzie organizowane w Białowieskim Parku narodowym.

Korzystając z okazji chcę podziękować Komendantowi Policji w Grajewie za profesjonalne przygotowanie strzelnicy, co zrobiło wrażenie na gościach z innych parków.

Robert Makuła

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kłusownictwo na Wissie

W dniu 23 grudnia 2013 roku Straż Biebrzańskiego Parku Narodowego ujęła na gorącym uczynku dwóch kłusowników sieciami w rejonie wsi Łoje-Awissa. Byli to mieszkańcy Radziłowa i Plut. W samochodzie, którym przyjechali podejrzani znaleziono jedną sieć,  natomiast drugą strażnik znalazł nieopodal samochodu. Kłusowników oraz zgromadzony materiał dowodowy przekazano KPP Grajewo. Tu gorące podziękowania dla Policjantów  z posterunku w Szczuczynie za szybką reakcję. Podejrzani plątali się w zeznaniach, w związku z czym zostali zatrzymani w areszcie  na tzw. „czterdzieści osiem godzin". Ujęcie było możliwe dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjno-wywiadowczej, która swym zasięgiem obejmuje stopniowo cały teren BbPN.

Robert Makuła

 • -

Defibrylator na wyposażeniu Straży Parku

W dniu 09.07.2014 r. Pan Franciszek Budrowski Starosta Sokólski  przekazał na ręce Pana Romana Skąpskiego, Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego, defibrylator dla Straży Parku.  Dziękujemy Panu Staroście, bo dzięki pozytywnej reakcji na naszą prośbę, jesteśmy pierwszą Strażą Polskiego Parku Narodowego mającą na wyposażeniu takie, ratujące życie urządzenie. Oby nigdy nie było potrzebne.

Biebrzański Park Narodowy kładzie bardzo duży nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na swoim terenie. Podnoszenie kwalifikacji i ustawiczne szkolenia to już chleb powszedni w Straży Parku. Niestety wraz z nowymi obowiązkami, zadaniami i umiejętnościami powinien być zabezpieczany właściwy sprzęt, a na to nie zawsze są środki w parkowym budżecie. Stąd też niezbędna jest aktywna współpraca z samorządami lokalnymi. Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Parku i w jego otulinie leży przecież nie tylko w interesie Parku, ale także leżących tu gmin czy powiatów. Liczymy na to, że i inne samorządy zauważą taką potrzebę, co przełoży się na wsparcie naszych działań.

Profesjonalizacja Straży Parku jest już zauważalna i między innymi Policja coraz częściej prosi nas o wsparcie swoich działań, czy to poszukiwawczych, czy przy zabezpieczeniu imprez masowych. Z kolei Park, korzysta ze wsparcia Policji, przykładowo przy zwalczaniu kłusownictwa lub kradzieży drewna.

Robert Makuła – p.o. komendanta Straży Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 • -
 • -
 • -

Podsumowanie działalności kół wędkarskich

W grudniu, każdego roku, odbywają się podsumowania z działalności kół wędkarskich. W tym roku, takich podsumowań dokonały koła: w Strękowej Górze, PKP Białystok, "Sazan" Białystok, "OD NOWA" Mońki - zaproszenie otrzymał również Biebrzański Park Narodowy. Na spotkanie zostali oddelegowani pracownicy: Robert Makuła, Andrzej Grygoruk oraz Krzysztof Bach. Podczas spotkania było poruszanych bardzo dużo interesujących tematów. Dyskusja mogłaby trwać w nieskończoność. Niewątpliwie, najważniejszym tematem poruszanym w dyskusji był problem związany z kłusownictwem - "Jak zapobiegać temu procederowi?" Kolejne poruszane zagadnienia to m.in. problem zaśmiecania terenów nadrzecznych – "Jak zachęcić wędkarzy do sprzątania stanowisk?", stan naszych łowisk czyli spadające pogłowie ryb, udostępnianie parkingu dla wędkujących przy osadzie Bóbr i wiele, wiele innych. Rozmowy były rzeczowe i prowadzone w przyjaznej atmosferze, sprzyjającej wzajemnemu zaufaniu. Uczestnicy spotkania złożyli deklarację o obustronnej, dalszej współpracy.

 • autor: R. Makuła, opublikowała: B.S., data: 2015-12-29

Plan Działania Priorytetowego

Zgodnie z opracowanym „Planem Działania Priorytetowego” dla rejonu służbowego nr XVI na okres od dn. 01.01.2019 r. do dn. 30.06.2019 r. dzielnicowy rejonu służbowego nr XVI jako priorytet realizuje zadanie zwalczania nielegalnego połowu ryb na rzece Biebrza na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w rejonie miejscowości Domuraty, gmina Suchowola. Podejmowane przez dzielnicowego działania wskazane w wymienionym „planie” będą miały na celu zminimalizowanie popełnianych przestępstw i wykroczeń, oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.