„Biebrzańska mgiełka”, Poranny Promyk”, Rosemary czy też „Thruskafka” to niektórzy z bohaterów, które pojawiły się na III Biebrzańskim Łyku. Była to kolejna, trzecia edycja Turnieju „Trzeci Biebrzański Łyk”, która nadal cieszy sią zainteresowaniem.
W tej edycji 8 osób dostarczyło 19 nalewek.
Ciemnoczerwonych, brązowych, bursztynowych, różowych, słomkowych. Bardziej i mniej słodkich, słabych i mocnych, o smakach nieziemsko wyrazistych lub niezwykle łagodnych. Do wyboru, do koloru, do oceny przez jury. Żeby ocenić wszystkie nalewki, pięcioosobowe grono znawców, trudziło się kilka godzin. Panie: Dorota Czerepko z Dworu Dobarz i Agnieszka Piotrowska - restauratorka i właścicielka „Zagrody Kuwasy”. Panowie: Wojciech Hurkała z Ministerstwa Środowiska, Mirosław Stepaniuk - dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego i Bogusław Zieliński – przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego. To pełny skład tegorocznego jury.
Poza promowaniem kulturalnego i w rozsądnych ilościach, spożywania napojów alkoholowych wraz z kształtowaniem dobrego smaku i rodzimej tradycji domowego sporządzania nalewek, można było porozmawiać z ich twórcami, którzy całkiem chętnie udzielali porad i zdradzali tajniki tej wcale nie łatwej sztuki. W świecie, w którym dominują produkty z licznymi konserwantami i polepszaczami smaku, domowe nalewki jawią się jako wzór czystości, naturalności i dobrego niczym nie skażonego smaku.
Promocji nalewek, towarzyszył konkurs wiedzy przyrodniczej w myśl zasady, że przyjemne ma towarzyszyć pożytecznemu i na odwrót.
Pierwszy etap - ocena nalewek – trwał w piątkowy wieczór. W sobotę, po ogłoszeniu wyników tego etapu, uczestnicy biorący udział w konkursie usiedli do testu wiedzy ekologicznej. Nie był on zbytnio trudny, ale nie oczekiwaliśmy, aby producenci, na co dzień specjaliści od spraw różnych, byli także wybitnymi specjalistami od biebrzańskiej przyrody. Po zsumowaniu punktów po ocenie jury i testu wiedzy zostali wyłonieni zwycięzcy.
Wyniki najlepszych przedstawiają się następująco:
Miejsce I: „kwiat bzu czarnego” autorstwa Pana Norberta Skutnika z Wasilkowa, wytworzona w 2014 roku,
Miejsce II zajął również Pan Norbert Skutnik za nalewkę „Orzech włoski” z 2014 roku,
Miejsce III należało do Pana Michała Makowskiego z Wołomina, za nalewkę „Biebrzański promyk”. Pan Michał po raz trzeci był uczestnikiem Turnieju.
Kolejne zwycięskie nalewki to: Amerykanka 2015, Imbir, Czarna, Czarny bez, Czarna porzeczka, Listkówka, Czarnuszka, Chrząszcz brzmi w trzcinie, Biebrzańska mgiełka, Aronia, Mniszek lekarski, Nowinka 2015, Wilcza Jagoda, Śliwkowa, Rosemary, Thruskafka.
Turniej Nalewek III Biebrzański Łyk, odbył się dzięki życzliwości i hojności Państwa Renaty i Dariusza Dworakowskich właścicieli „Dworu Dobarz”, którzy przyjęli na siebie cały ciężar finansowy organizacji turnieju.
Już zapraszamy na rok następny. IV Biebrzański Łyk już za rok - czytajcie, próbujcie, praktykujcie - szykujcie dalej wyjątkowe nalewki.
Poniżej do pobrania lista 20 pytań, z którymi zmierzyli się w czasie konkursu wystawcy nalewek.
fotografie: Piotr Wawrzaszek & Halina Zub
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl