Spotkanie informacyjne z mieszkańcami Woźnejwsi dotyczące realizacji projektu
2012.10.03
W dniu 03 października 2012. odbyliśmy kolejne spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu – tym razem skierowane do mieszkańców Woźnejwsi. Spotkanie obejmowało prezentację projektu i jego założeń oraz dyskusję i odpowiedzi na zadawane pytania.
Na podstawie umowy z dnia 6 września br. pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym a firmą Mój Dom z Drewna Tomasz Waszkiewicz z Jaziewa rozpoczął się remont mostu drewnianego na Jegrznii w Kuligach.
Podglądane z satelity … czyli kto nad Biebrzą jest najstarszy?
2012.09.26
Wiek najstarszych naszych biebrzańskich drzew, wśród których większość to dęby szypułkowe (Quercus robur) sięga 300-350 lat. Nie jest to niestety wynik rewelacyjny. W Puszczy Białowieskiej rosną olbrzymie dęby, których wiek sięga 5 stuleci … I tak dla przypomnienia - najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity (Taxus baccata) rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Jego wiek ocenia się na około 1250 lat! Nie wśród drzew należy zatem szukać najstarszych biebrzańskich organizmów. A jeżeli nie wśród zdrewniałych to czyżby u roślin zielnych?
We wrześniu br. upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia projektu „Renaturyzacja”. Można powiedzieć, że była to faza rozruchowa, która przygotowywała do konkretnych działań na ciekach wodnych i w innych miejscach obszaru projektu. Zakończone zostały inwentaryzacje przyrodnicze, wykonane numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, szereg prac dokumentacyjnych pod dalsze działania projektu. W rezultacie tych prac przyszłe działania w projekcie nabiorą rozmachu.
Obecnie mało już kto wie co oznacza ten termin, a był używany w nauce kilkadziesiąt lat temu. Skrytopłciowy to nic innego jak kryptogamiczny lub zarodnikowy. To już bliżej naszego dzisiejszego tematu, czyli sztuki odkrywania i poznawania świata grzybów.
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
2012.08.03
Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Najlepszym tego przykładem jest wyobrażanie przez naszych praprzodków bogów ciskających piorunami, jak grecki Zeus, czy nasz rodzimy słowiański Perun. Sami także możemy doświadczyć tej „boskiej” mocy, obserwując szalejącą nawałnicę. Ciarki spowodowane grzmotami, mocny, porywisty wiatr czy zapach burzowego powietrza są intensywniejsze i efektowniejsze, gdy doznaje się ich w niezwykłym miejscu, takim jakim są bagna Doliny Biebrzy.
Dzisiaj z kolei opowiem o paproci, która jest wielokrotnie bardziej rzadka - ma tylko 9 potwierdzonych stanowisk na terenie całej Polski! Od niedawna można dodać jeszcze jedno, być może 10 - z terenu Naszego Parku i to całkiem pokaźne – liczące kilkadziesiąt okazów.
Albinizm (bielactwo) – to stosunkowo rzadka przypadłość zwierząt (w tym ludzi), objawiająca się brakiem pigmentu – barwnika melaniny w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Przyczyną tego zjawiska jest genetyczna anomalia pigmentacji, a ściślej - brak enzymu tyrozynazy. Nad Biebrzą albinizm jest obserwowany – niektórzy z nas widzieli zapewne albinotycznego łosia lub przynajmniej o nim słyszeli.
Wielka wymiana trwa … Ameryka podarowała trojeść – Europa przekazała krwawnicę
2012.07.10
W rzeczywistości inwazyjną trojeść amerykańską (Asclepias syriaca) zafundowaliśmy sobie sami – zrobili to nasi pszczelarze. W okresie kwitnienia odwiedza ją bowiem niezwykle duża liczba owadów muchówkowatych (głównie pszczół, trzmieli) oraz motyli.
Nie zastanawiamy się nad tym zupełnie … bo i co to nas może obchodzić czy owoce, nasiona lub ogólnie mówiąc diaspory wyrastają na pędach rocznych czy też na wieloletnich pędach lub gałęziach? Ale może warto się nad tym zjawiskiem zatrzymać – na chwilę … Śpieszę zatem z krótkim opisem. Weźmy takie owoce jak np. jabłko, gruszka lub śliwka. Jak się tak im bliżej przyjrzeć to stwierdzimy, że wszystkie one (owoce) mają szypułki, które wyrastają na pędach jednorocznych – powstałych pod koniec ubiegłorocznego sezonu lub nawet na wiosnę. Czy zawsze tak jest?