Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Aktualności

Na żelazie kwiaty nie rosną …

2011.12.14
Na żelazie kwiaty nie rosną …
Połowa grudnia, a tu nie widać zimy! Sezon ogórkowy… Postanowiłem zatem zmienić nieznacznie formę tzw. newsów przyrodniczych i od czasu do czasu wrzucać coś niekoniecznie ściśle związanego z przyrodą.
Dzisiaj zatem o potędze zaklętej w kilkuset tonach stali. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że na tym kwiaty nie rosną – można tam je jednak znaleźć! A więc jednak trochę o przyrodzie.

Na początku wszystko było czerwone!

2011.10.06
Na początku wszystko było czerwone!
O tym, że liście drzew zmieniają jesienią swój typowy, letni - zielony kolor na różne odcienie żółci, czerwieni i brązu – wiedzą wszyscy. Niektórzy z nas znają nawet wytłumaczenie tego zjawiska, które ma podłoże fizjologiczne. Jesienią dominująca rola chlorofilu (zielonego barwnika) zaczyna obniżać się, a do głosu dochodzą inne barwniki, które do tej pory były maskowane przez wspomniany chlorofil - liście żółkną. Czerwienieją natomiast na drodze trochę bardziej skomplikowanych i energochłonnych procesów fizjologicznych.

Niezwykła jesienna trójka

2011.09.08
Niezwykła jesienna trójka
Uwaga, uwaga nadchodzi …Jesień zawitała nad biebrzańskie bagna i torfowiska. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Kwitnie kilka bardzo ciekawych gatunków roślin. O jednej z nich, niezwykle rzadkiej – niebielistce, już kiedyś pisałem. Dwie pozostałe są w Naszym Parku całkiem często spotykane. Zarówno goryczka jak i niebielistka są pod ścisłą ochroną!

Krwawe krajobrazy

2011.08.26
Krwawe krajobrazy
Na biebrzańskich łąkach zrobiło się cicho i sentymentalnie. I choć wciąż w wielu miejscach dominuje zieleń to pojawiają się już pierwsze oznaki nadchodzących zmian…Tak, tak – lato przemija wraz upiornymi gzami i komarami. Nastaje pora porannych mgieł, pajęczyn i przymrozków. Na szczęście kwitnie jeszcze sporo gatunków roślin.

Podróży nastał czas …

2011.07.13
Podróży nastał czas …
Tym razem o roślinach, które towarzyszą naszym peregrynacjom. Bez względu na to jak będziemy podróżować: pieszo, rowerem czy samochodem – przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Jak to zwykle bywa – nie tylko u facetów - uganiamy się za tym, co jest rzadkie, piękne i kolorowe… A te przydrożne traktujemy po macoszemu. Zgniatamy je naszymi buciorami, kołami samochodów, zasypujemy piachem i solą. Mało tego - celowo wytaczamy coraz cięższe działa: kosimy a ostatnio po prostu stosujemy herbicydy (oczywiście jesteśmy „ekologiczni” i w związku z tym są one biodegradowalne!).

Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?

2011.06.30
Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?
Już niedługo bo 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych 6 miesięcy będziemy sprawować tzw. Prezydencję. W związku z tym , w piątek, w Warszawie na Placu Zamkowym rozpocznie się układanie unikalnego Dywanu Kwiatowego z motywem logo polskiej prezydencji. Czy będą tam albo przynajmniej ? Obawiam się, że niestety nie!

Twierdza w Osowcu inspiracją dla zabudowy hydrotechnicznej Kanału Woźnawiejskiego?

2011.06.17
Twierdza w Osowcu inspiracją dla zabudowy hydrotechnicznej Kanału Woźnawiejskiego?
W związku z projektem żelbetowego jazu na Kanale Woźnawiejskim zrodził się pomysł ewentualnego nawiązania jego architektonicznej konstrukcji do wzniesionej w latach 1882 - 1892 Twierdzy Osowiec. Stanowiła ona element systemu obronnego zachodnich granic imperium rosyjskiego. Położona jest na lewym brzegu Biebrzy w rejonie połączenia z Kanałem Rudzkim.

Owłosiona, ostro zakończona łódź, czyli ostrołódka kosmata.

2011.06.07
Owłosiona, ostro zakończona łódź, czyli ostrołódka kosmata.
Co może kryć się w tym krótkim enigmatycznym zdaniu?
Mija już kilkadziesiąt lat naukowej eksploracji doliny Biebrzy. Niektóre grupy organizmów zostały poznane w stopniu niemal pełnym – powiedzmy zadawalającym, np. nasza biebrzańska ornitofauna. I tak dla przykładu znamy już wszystkie gatunki ptaków, które tu się gnieżdżą. Dużo wiemy na temat biebrzańskich ssaków, płazów, motyli, pająków. A jak to wygląda w przypadku roślin?

Obserwacja kilkudziesięciu orlików

2011.06.01
Obserwacja kilkudziesięciu orlików
Orlików mamy wiele. Internet podaje, że mamy: kilka miejscowości o nazwie „Orlik”, górski szczyt, dwóch generałów brygady, samolot, zespół akrobacji lotniczych i okręty. Oczywiście mamy też 2 gatunki ptaków: orlika krzykliwego i grubodziobego. Z tego ostatniego strasznie jesteśmy dumni w Naszym Parku. Rok 2011 został nawet ogłoszony w Biebrzańskim PN!

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.