Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Aktualności

Biebrzańskie skrajności

2012.06.25
Biebrzańskie skrajności
Dzisiaj zatem zaczynamy od tajemniczych miejsc Naszego Parku, które najprawdopodobniej są jego najwyższymi wzniesieniami nad poziom morza (n.p.m.). Piszę „najprawdopodobniej” bo nikt jak dotąd nie zajmował się tym zagadnieniem i w związku z tym każdy nowy dzień, „życie” może przynieść nowe fakty. Czekam na doniesienia Naszych czytelników!

Drabina Jakuba nad Biebrzą …

2012.06.14
Drabina Jakuba nad Biebrzą …
Na początku słów kilka gwoli wyjaśnienia. Tytułowa drabina przyśniła się Jakubowi (patrz reprodukcja). Chodzi tu nie o świętego Jakuba (apostoła), ale o Jakuba zwanego też Izraelem czyli „walczącego z Bogiem” - biblijnego patriarchy, którego losy opisano w Księdze Rodzaju. Drabina była raczej normalna chociaż dość wysoka … Według Biblii drabina, którą Jakub widział we śnie sięgała nieba. Po niej schodzili w dół i wchodzili w górę aniołowie. Na szczycie drabiny Jakub ujrzał Boga Jahwe.

Wielkie żarcie …

2012.06.08
Wielkie żarcie …
Wędrując w czerwcu po szlakach Biebrzańskiego Parku Narodowego, np. w rejonie Bagna Ławki, z pewnością zwróci naszą uwagę obecna na wielu roślinach kilkucentymetrowa, szara, z charakterystycznymi rzędami niebieskich (szafirowych) i bordowych plam gąsienica. Jest to gąsienica motyla z rodziny brudnicowatych – brudnica nieparka (Lymantria dispar).

Biebrzańskie kosaćce

2012.05.30
Biebrzańskie kosaćce
Po pierwsze prawidłowa polska nazwa! Ta już znalazła się w tytule – mówimy kosaciec - a nie irys! Ta sama uwaga dotyczy także innych rodzajów tworzących całą rodzinę kosaćcowatych (Iridaceae). Tworzą ją kosaćce (Iris), mieczyki - a nie gladiolusy (Gladiolus) oraz szafrany - a nie krokusy (Crocus).
W Biebrzańskim Parku Narodowym mamy aż 3 gatunki kosaćców!

A co tu tak bzyczy?

2012.05.21
A co tu tak bzyczy?
Ostatnia sesja fotograficzna przyniosła zupełnie nieoczekiwane obserwacje. Chciałem sfotografować masowy wylęg i przeloty jętek (Ephemeroptera). Pierwszych kilka zdjęć zrobiłem z czasami otwarcia migawki w okolicach 1/320 sekundy. Efekt nie był szczególnie interesujący. Deszcz unoszących się w powietrzu owadów pozostawił ślad przypominający cyfrowy szum.

LIFE w ochronie mokradeł w Biebrzańskim PN

2012.05.21
LIFE w ochronie mokradeł w Biebrzańskim PN
Z okazji 20 lecia mechanizmu Finansowego LIFE serdecznie zapraszamy na specjalną Wszechnicę Biebrzańską poświęconą projektom LIFE+ realizowanym nad Biebrzą. Odbędzie się ona 26 maja br. w siedzibie Parku. Będzie to szczególna okazja by podkreślić rolę LIFE w ochronie przyrody Bagien Biebrzańskich.

Dzień Otwarty LIFE na 20 lecie funduszu LIFE w BbPN

2012.05.21
Dzień Otwarty LIFE na 20 lecie funduszu LIFE w BbPN
W tym roku Komisja Europejska świętuje jubileusz 20 lecia istnienia funduszu LIFE. Z tej okazji w Biebrzańskim Parku Narodowym w dniu 1 maja br. odbyły się krótkie prezentacje realizowanych w Parku projektów wspieranych finansowo przez Komisję Europejską. Wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem poszczególnych projektów zapraszamy 26 maja br. na Wszechnicę Biebrzańską pt. LIFE + dla ochrony mokradeł w BbPN, poświęconą realizowanym projektom

Beethoven, Mitterand i … ornitologia

2012.05.11
Beethoven, Mitterand i … ornitologia
Ortolan (Emberiza hortulana) to występujący na niżu ptak lęgowy wielkości wróbla, z charakterystyczną żółtą kreską wokół oka i żółtym podgardlem. Ptak lubi zasiedlać tereny z polami uprawnymi i z pojedynczymi drzewami lub niewielkimi kępami zadrzewień.
W okresie lęgowym odżywia się głównie drobnymi bezkręgowcami. Poza okresem lęgowym głównie nasionami traw i innych roślin. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje na przełomie kwietnia i maja, odlatuje w końcu sierpnia i we wrześniu. Przez ostatnie dwieście lat zasięg ortolana w Europie przesuwa się na wschód. W Polsce ortolan zaczął być obserwowany dopiero w XIX wieku.

Ile metrów sześciennych powietrza przypada na 1 bataliona?

2012.05.11
Ile metrów sześciennych powietrza przypada na 1 bataliona?
Niby nic w tym rewelacyjnego, ale jak spytać się tzw., przeciętnego człowieka ile widzi na zdjęciu lub w naturze lecących w stadzie (ptako-chmurze) batalionów? – odpowiedzi różnią się znacznie. Oczywistym jest, że im więcej jest ptaków w grupie – stadzie tym trudniej oszacować ich liczbę. Prawdziwe problemy zaczynają się z oceną liczebności grup, które liczą sobie kilkaset i więcej obiektów. W takim przypadku błędy mogą być wyjątkowo duże. Typową tendencją u osób szacujących liczebność jest jej zaniżanie.

Mniszek, dmuchawiec, latawiec, wiatr …

2012.05.10
Mniszek, dmuchawiec, latawiec, wiatr …
Oczywiście wiadomo o kogo chodzi …. o mniszka lekarskiego. Tak naprawdę to mniszka lekarskiego już nie ma! Nie ma ponieważ pod tą nazwą kryją się dziesiątki, a może nawet setki odrębnych gatunków z rodzaju mniszek, czyli Taraxacum.

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.