Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Ścieżki biegowe Biebrzańskiego PN

  • -

Zapraszamy na leśne ścieżki biegowe w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Ścieżki przeznaczone są dla osób uprawiających biegi, nordic walking, turystykę pieszą czy narciarstwo biegowe. Na trasach znajdują się przyrządy do ćwiczeń rozciągających oraz wiaty, jako miejsca odpoczynku. Wyznaczone trasy prowadzą zasadniczo przez tereny płaskie i są oznakowane, co sprzyja dobrej orientacji. 

  • data: 2019-03-01
  • -

Ścieżka biegowa Na skraju Czerwonego Bagna

Ścieżka jest propozycją dla odwiedzających Grzędy i okolice. Rozpoczyna się przy hotelu „Zagroda Kuwasy”. Prowadzi drogą leśną w pobliże wsi Orzechówka (3,1 km), skąd wraca tą samą trasą do Woźnejwsi (3,1 km). Jej łączna długość w obie strony wynosi 6,2 km. Wiedzie jednym z niewielu szlaków turystycznych w rejonie legendarnego Czerwonego Bagna. To obszar podlegający ścisłej ochronie, który przetrwał bez ingerencji człowieka od blisko 100 lat. To też matecznik łosia, w którym z kilku osobników w latach 50. odbudowała się cała obecna biebrzańska populacja łosi. Zaleca się ostrożność, bo ścieżka jest równocześnie szlakiem konnym i turystycznym.

  • Mapa leśnej ścieżki biegowej "Na skraju Czerwonego Bagna".
    Mapa leśnej ścieżki biegowej "Na skraju Czerwonego Bagna".

 

 

  • -

Ścieżka biegowa Trzyrzeczki

Start przy parkowej Leśniczówce Trzyrzeczki. Trasa ma długość 3,2 km, przebiega po ścieżce edukacyjnej „Las”, z której podziwiać można około dwustuletnie okazy dębów, jesionów i lip. Prowadzi przez urokliwe o każdej porze roku lasy grądowe, wśród których, na malowniczej polanie zwanej Prastora, usytuowano przyrządy do ćwiczeń i wiatę. Teren ten porastała kiedyś Puszcza Nowodworska. Jest to miejsce również ciekawe historycznie, obejrzeć tu można schrony sowieckiej Linii Mołotowa z lat 1940 – 1941. To pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 roku na mocy traktatu o granicach i przyjaźni (paktu Ribbentrop – Mołotow).

  • Mapa leśnej ścieżki biegowej "Trzyrzeczki".
    Mapa leśnej ścieżki biegowej "Trzyrzeczki".

 

 

  • -

Ścieżka biegowa

Wokół Fortu IV twierdzy Osowiec 

Start przy Carskiej drodze, 4 km od skrzyżowania z drogą nr 65. Ścieżka ma długość 4,6 km. Prowadzi ciekawą trasą historyczną, jej główną atrakcją są pozostałości wybudowanej (w latach 1882 – 1914) przez cara Mikołaja II twierdzy Osowiec, mającej bronić zachodnich przyczółków jego imperium. Warto zatrzymać się podczas marszu czy biegu, by obejrzeć Fort IV, z zachowaną prochownią. Z wielu obiektów fortecznych zostały tu ruiny, większość wysadzili w powietrze wycofujący się w 1915 r. Rosjanie. Pozostałości fortyfikacji są porośnięte specyficzną dla takich miejsc, rzadką roślinnością, podobną do roślinności górskiej. Wewnątrz ruin tworzą się nacieki wapienne, podobnie jak w jaskiniach. Ścieżka oferuje nostalgiczne widoki nad fosą fortu. Na przeważającej części przebiegu trasy dominuje krajobraz borów sosnowych.
  • Mapa leśniej ścieżki biegowej Wokół Fortu IV twierdzy Osowiec
    Mapa leśniej ścieżki biegowej Wokół Fortu IV twierdzy Osowiec

 

 

  • -
 
Ścieżka biegowa Barwik 
 
Ta ścieżka znajduje się w odległości 1,5 km od wsi Dobarz. Jest pętlą rozpoczynającą się na parkingu przy Uroczysku Barwik, skąd prowadzi drogami leśnymi przez wieś Budy, do Carskiej drogi i z powrotem na Barwik. Ma ona długość 4,8 km. Aktywny odpoczynek w tym miejscu jest nie tylko przyjemny ale i zdrowy, bo rozległe bory sosnowe wydzielają olejki eteryczne, które mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Będąc w tym miejscu warto odwiedzić ścieżkę edukacyjną „Barwik”, by ujrzeć rozległe torfowiska, będące obecnie rzadkością w skali kraju i Europy.
 
  • Mapa leśnej ścieżki biegowej "Barwik".
    Mapa leśnej ścieżki biegowej "Barwik".

Regulamin ścieżek biegowych BbPN

•    Osoby przebywające w Biebrzańskim Parku Narodowym są zobowiązane do przestrzegania przepisów obowiązujących na jego terenie. 
•    Ze ścieżek można korzystać od świtu do zmierzchu, tzn. na godzinę przed wschodem słońca, do godziny po zachodzie słońca.
•    Korzystających ze ścieżek obowiązuje karta wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego, którą należy posiadać przy sobie.
•    Ścieżki na krótkich odcinkach biegną drogami publicznymi, prosimy o trzymanie się lewej strony i ostrożność przy mijaniu z pojazdami mechanicznymi.
•    Ścieżki biegowe mogą być czasowo zamykane, dla potrzeb ochrony przyrody. 

Szanowny Turysto – by bieganie było bezpiecznym wypoczynkiem, zaleca się:

•    przed rozpoczęciem biegu lub marszu wykonaj 5 – 10 minutową rozgrzewkę,
•    śledź oznakowanie,
•    zatrzymuj się w miejscach, gdzie będziesz dobrze widoczny i używaj odblasków,
•    biegnąc w grupie utrzymuj odpowiednią odległość między osobami,
•    bądź ostrożny na mokrej lub niestabilnej nawierzchni, 
•    zwracaj uwagę na potrzeby innych użytkowników ścieżek,
•    to odludne miejsca, rozważ czy Twoja kondycja pozwala na samotne bieganie.

Odwiedzający Polskie Parki Narodowe są uprzejmie proszeni o poszanowanie przyrody, zachowanie ciszy i pozostawienie po sobie takiego porządku, jakiego oczekują przy następnej wizycie. 

  • -

Leśne ścieżki biegowe dofinansowano ze środków funduszu leśnego.

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.