Zapraszamy na leśne ścieżki biegowe w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Ścieżki przeznaczone są dla osób uprawiających biegi, nordic walking, turystykę pieszą czy narciarstwo biegowe. Na trasach znajdują się przyrządy do ćwiczeń rozciągających oraz wiaty, jako miejsca odpoczynku. Wyznaczone trasy prowadzą zasadniczo przez tereny płaskie i są oznakowane, co sprzyja dobrej orientacji.
Ścieżka biegowa Na skraju Czerwonego Bagna
Ścieżka jest propozycją dla odwiedzających Grzędy i okolice. Rozpoczyna się przy hotelu „Zagroda Kuwasy”. Prowadzi drogą leśną w pobliże wsi Orzechówka (3,1 km), skąd wraca tą samą trasą do Woźnejwsi (3,1 km). Jej łączna długość w obie strony wynosi 6,2 km. Wiedzie jednym z niewielu szlaków turystycznych w rejonie legendarnego Czerwonego Bagna. To obszar podlegający ścisłej ochronie, który przetrwał bez ingerencji człowieka od blisko 100 lat. To też matecznik łosia, w którym z kilku osobników w latach 50. odbudowała się cała obecna biebrzańska populacja łosi. Zaleca się ostrożność, bo ścieżka jest równocześnie szlakiem konnym i turystycznym.
Ścieżka biegowa Trzyrzeczki
Start przy parkowej Leśniczówce Trzyrzeczki. Trasa ma długość 3,2 km, przebiega po ścieżce edukacyjnej „Las”, z której podziwiać można około dwustuletnie okazy dębów, jesionów i lip. Prowadzi przez urokliwe o każdej porze roku lasy grądowe, wśród których, na malowniczej polanie zwanej Prastora, usytuowano przyrządy do ćwiczeń i wiatę. Teren ten porastała kiedyś Puszcza Nowodworska. Jest to miejsce również ciekawe historycznie, obejrzeć tu można schrony sowieckiej Linii Mołotowa z lat 1940 – 1941. To pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 roku na mocy traktatu o granicach i przyjaźni (paktu Ribbentrop – Mołotow).
Ścieżka biegowa
Wokół Fortu IV twierdzy Osowiec
• Osoby przebywające w Biebrzańskim Parku Narodowym są zobowiązane do przestrzegania przepisów obowiązujących na jego terenie.
• Ze ścieżek można korzystać od świtu do zmierzchu, tzn. na godzinę przed wschodem słońca, do godziny po zachodzie słońca.
• Korzystających ze ścieżek obowiązuje karta wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego, którą należy posiadać przy sobie.
• Ścieżki na krótkich odcinkach biegną drogami publicznymi, prosimy o trzymanie się lewej strony i ostrożność przy mijaniu z pojazdami mechanicznymi.
• Ścieżki biegowe mogą być czasowo zamykane, dla potrzeb ochrony przyrody.
Szanowny Turysto – by bieganie było bezpiecznym wypoczynkiem, zaleca się:
• przed rozpoczęciem biegu lub marszu wykonaj 5 – 10 minutową rozgrzewkę,
• śledź oznakowanie,
• zatrzymuj się w miejscach, gdzie będziesz dobrze widoczny i używaj odblasków,
• biegnąc w grupie utrzymuj odpowiednią odległość między osobami,
• bądź ostrożny na mokrej lub niestabilnej nawierzchni,
• zwracaj uwagę na potrzeby innych użytkowników ścieżek,
• to odludne miejsca, rozważ czy Twoja kondycja pozwala na samotne bieganie.
Odwiedzający Polskie Parki Narodowe są uprzejmie proszeni o poszanowanie przyrody, zachowanie ciszy i pozostawienie po sobie takiego porządku, jakiego oczekują przy następnej wizycie.
Leśne ścieżki biegowe dofinansowano ze środków funduszu leśnego.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl